• BIST 94.232
  • Altın 244,388
  • Dolar 5,9317
  • Euro 6,6104
  • Samsun 13 °C
  • Ankara 21 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Trabzon 13 °C

Rektörün yol haritası!

Mustafa ÇAKIR

Ondokuz Mayıs Üniversitesi"ne Rektör olarak atanan Prof. Dr. Hüseyin Akan"ın öncelikli projeleri arasında öğretim üyelerinin proje üretme yeteneğinin ve bu amaçla sunulan fırsatların artırılmasının yanısıra üniversite ile şehrin buluşmasını sağlamak yer alıyor.


Samsun"un, Bölgenin önder şehri, üniversite"nin de bölgesel bir kapasiteye sahip olduğunu ifade eden Rektör Hüseyin Akan, Samsun"u hak ettiği yere taşımak için daha çok çalışılması gerektiğine dikkat çekiyor.  

Kente öğrenci popülasyonu ve Öğretim üyesi yoğunluğu ile ekonomik girdi ve canlılık katmanın yeterli olmadığını vurgulayan Akan, “Üniversite, kentin ekonomik ve kültür hayatına daha fazla katkıda bulunması lazım” diyor ve ekliyor: “Bu alanlarda üniversiteyi zayıf olarak görüyorum”

Üniversite ile şehrin ortak projelerde buluşması için destek alınması gerektiğini belirten Rektör Akan,  bunu sağlamak için de sanayi alanında ciddi bir işbirliğine gidileceğine işaret ediyor. Bu amaçla;  şehir ve üniversite işbirliğini canlandırmak için birimler kuracağını haber veren Rektör Prof. Dr. Akan, yeni döneme ilişkin yol haritası ile ilgili şu bilgileri veriyor:

 

“İlk olarak iki temel koordinatörlük oluşturmak istiyoruz. Bunların ilki Bilimsel Araştırma Birimi olacak. Üniversitemiz kapasitenin çok altında proje üretiyor ve bu yüzden (Tübitak, tüba, Dpt, Avrupa Birliği vb.) kurumlardan geçen proje sayısı çok az. Biz bu birimle öğretim üyelerimizi proje üretmeye teşvik edeceğiz. Öğretim elemanlarımıza proje üretme, yazma ve yürütmeyle ilgili eğitim sağlayıp üniversite dışı proje desteği alan araştırmacılarımıza yurt dışı araştırma gezileri için destek verip onları teşvik edeceğiz.

İkinci olarak üniversitedeki eğitim düzeyini yükseltmek adına Eğitim Birimi kuracağız. Tüm fakültelerde ki eğitim sorunları buradan idare edilecek. Bu birimde ayrıca öğretim üyelerimize yabancı dil konusunda yardımcı olacağız. Her yıl belirli bir sayıda öğretim görevlisini bu sayı 30 yada 40 olabilir yurt dışına 5, 6 ay süre ile gönderip araştırma amaçlı eğitimleri için destekleyeceğiz.

İş adamı ve sanayici öğretim üyelerinin araştırma kapasitelerini ve neler yapabileceğini görmesi gerekli. Araştırmacıların da şehirdeki sanayicilerin öncelikli ihtiyaçlarını anlaması için bir araya gelmesi lazım. Üniversitenin şehrin sanayisine ve iş hayatına katkısı olacak ki şehrinde üniversiteye katkısı olsun.

Şehirle bütünleşmek adına Sanayici ve iş adamlarını öğretim üyeleri ile bir araya getirip ortak zemin toplantıları yapacağız. Şehirdeki sivil kuruluşlarla bir araya gelerek şehrin sorunları üzerine görüşerek sonuçlar almaya çalışacağız. Bu. üniversiteye ve şehre yeni açılımlar getirerek sorunların çözümlerini hızlandıracaktır. Halka yönelik olarak ise eğitim çalışmaları ve kültürel faaliyetler sıklaştırılacak.""

 

Akan"ın yol haritası aslında yıllardır konuştuğumuz ama sözden öte adım atamadığımız projelerden oluşuyor.

 

“Yenilik de ferahlık vardır” derler atalarımız. Akan"la başlayan yeni dönemin Samsun"un ekonomik ve sosyal gelişiminde üniversite-kent bütünlüğünün oluşumu için bir fırsat olabileceğini düşünüyorum.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77