• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Samsun 4 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Trabzon 6 °C

Sağlık Bakanı’ndan doğan ışık

Mustafa ÇAKIR

Samsun 2007 yılından beri sağlıkta topyekün bir hamlenin içinde. Türkiye, kamu ve özel sektör birlikteliğinin en güzel örneklerini bu kentte görüyor. Ülkemizin, son 5 yılda en fazla yatırım yapılan alanlarından biri sağlıkta aynı dili konuşmayı başaran Samsun'un “serbest sağlık kenti” ya da “serbest sağlık bölgesi” projesinin Sağlık Bakanı'ndan duymak mutlu ediyor.

Sektörde de heyecan oluşturan bu açıklama, serbest sağlık kenti olmayı isteyen Samsun için tarihi bir fırsat.

Geçen hafta gündeme taşımıştım: Samsun'un 3 yıl öncesinden projelendirilen Sağlık Kompleksi, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın da takip ettiği konular arasına girdi. Özel ve kamu hastanelerinin yer alacağı Sağlık Kompleksi tamamlanacak.

Samsun'un, sağlıkta talep ettiklerini elde etmeye başlamasının altında bu alanda koordineli yürütülen çalışmalar yatıyor.

Şimdi Samsun'u, sağlıkta hatırı sayılır oranda iyi bir noktaya getirecek Serbest Sağlık Kenti ya da Serbest Sağlık Bölgesi unvanını ilk alan şehir yapmalıyız.

Hani bazı fırsatlar ayağa kırk yılda bir gelir ve bir daha önünden bile geçemezsiniz ya, Serbest Sağlık Bölgesi Samsun için böyle bir fırsat.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın üzerinde çalıştığı “serbest sağlık bölgesi” için en uygun yer Samsun. Fiziki altyapı hazır. Endüstriyel altyapı da mevcut. Rusya ile Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yürütülen ikili ilişkileri de hesaba kattığınızda neyi anlatmak istediğim gün gibi aşikardır sanıyorum.

Kaldı ki, Samsun ölçeğinin üzerindeki şehirlerde fiziki altyapıyı oluşturmak hem daha maliyetli hem daha meşakkatli.

Samsun'da hem hizmet sunumunda hem de sağlık alanında ihtiyaç duyulan tıbbi ve cerrahi aletlerinin üretim altyapısı var. Dünyanın sayılı merkezlerinden birisi Samsun, bu projeyi kazanmayı fazlasıyla hak ediyor.

Aslında Samsun gibi bazı şehirleri bütünsel olarak “sağlık kenti” ilan etmek ve sağlık alanındaki yatırımlardan çalıştırılan insanlara kadar özel avantajlar sunulması, Ankara, İstanbul gibi “Başı derde düşenin deva aradığı” merkezleri de rahatlatacak.

Sağlık bakanlığının hala yürüttüğü sağlık kentleri projesini en sağlıklı işletecek formül, serbest sağlık kentleridir. Böylece, bu şehirlerde yabancı sağlık personeli çalıştırmanın önü de doğal olarak açılacaktır.

Serbest Sağlık Kentleri Projesinin fikir sahibi Samsun'da kurulan Sağlık Kenti Samsun  Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğul, da aynı fikri beyan ediyor: “Biz sayın Bakanımızın bu görüşlerine katılıyoruz. Biz zaten 4 yıldır bu projeyi konuşuyoruz. Samsun'un hedef projesi bu. Samsun, bu projeye alt yapısıyla ve sivil toplum kuruluşlarıyla hazır. Türkiye'de serbest sağlık kentinin konuşulması çok sevindirici ama ilk talip olan şehir Samsun. Biz bu projeye talibiz."

Hergeçen gün özel ve kamuya ait sağlık yatırımlarını artıran Samsun, Sağlık Turizmi açısından da imalat yönünden de üzerine düşeni bugüne kadar yaptı.

Şimdi sıra sağlık Bakanlığı'nda. Serbest Sağlık Kenti'ni ilk gündeme getiren ve bu yönde kendini hazırlayan - belki de tek- şehre hakkını vermeli.

Sağlık Bakanı Akdağ'dan 4 yıl sonra doğan ışık sönmemeli.

 • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77