• BIST 94.110
  • Altın 244,975
  • Dolar 5,9379
  • Euro 6,6186
  • Samsun 13 °C
  • Ankara 22 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Trabzon 14 °C

Şah Fırat Operasyonu

Başbakan Davutoğlu: (2)

ANKARA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şah Fırat Operasyonu'na ilişkin, "Hiçbir merciden ne izin ne yardım talep edilmiştir. Eğer önümüze bu operasyon esnasında kim çıkmış olursa olsun, bu talimat verildikten sonra şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü engeli aşar, her türlü çatışma riskini de göze alır, yeni Süleyman Şah Karakoluna kadar iner ve o emanetleri salimen ülkemize getirir dedi.

Davutoğlu, Genelkurmay Başkanlığında düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bugün nakli kubur için dini bir törenle bir kaç saat içinde geçici bir kaç günlük bir mekanda Türkiye'de bu emanetlerin muhafaza edileceğini belirten Davutoğlu, "Kontrol altına aldığımız Suriye Eşmesi tarafındaki bölgedeki şu anda orada bayrağımız dalgalanmaktadır. Askerlerimiz orayı kontrol altına almışlardır. Dolayısıyla uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızın bir sonucu olarak daha önce iki kez yer değiştirmiş olan bu mekan, üçüncü kez yer değiştirmiş ama yine Suriye sınırları içinde kalmıştır. Bu tören bugün yapılacak. Bir kaç gün içinde de bütün birlikleri tam teçhizatlı olarak Karapazar'dan aldığımızı bayrağı da göndere çekerek yeni mekanında Süleyman Şah'ı ebedi istirahatgahında emanet yine onun aziz gördüğü topraklara defnedilmiş olacak. Bütün diğer orada muhafaza edilen emanetlerde yeni türbede bundan sonra muhafaza edilecektir" diye konuştu,

Davutoğlu, bunun da geçici bir nakil olduğunu ifade ederek, "Suriye'de şartlar düzeltildi. Ümit ederiz ki eski Caber Kalesine asıl yerine ki şimdi baraj altında kaldı ama oraya daha yakın bir mekana tekrar nakli kubur yapılabilir. Dinen manen ve milli olarak yapılması gereken her şey hiç bir eksik bırakılmadan yapılmış son derece başarılı bir operasyon bu saat itibariyle tamamlanmıştır" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Genelkurmay Başkanına, kuvvet komutanlarına, bütün birliklere, oraya giren birlik komutanına, aylardır Süleyman Şah Saygı Karakolunda büyük bir vakar sabır ve cesaretle görevini yürüten subay ve askerlere bütün millet ve tarih adına Süleyman Şah'tan bugüne kadar gelen bütün ecdat adına, Kayıboyu'ndan Osmanlı Devleti'nden, Türkiye Cumhuriyeti Devletine intikal eden onurlu geçmiş adına teşekkürü bir borç bildiğini söyledi.

Şu ana kadar bir an bile uyku görmeden bütün bu çalışmaları sadece Ankara'da değil, Diyarbakır'da Malatya'da, Suruç'ta oluşturulan karargahta takip eden bütün komutanlara teşekkür eden Davutoğlu, son derece başarılı bir operasyon olduğunu, uluslararası hukuk anlamında hiç bir hakkın zayi edilmediğini söyledi.

-"Tarihi sembollerine sahip çıkamayan milletler geleceği inşa edemez"

Davutoğlu, "Manevi değer itibariyle diğer Suriye toprakları içinde her türlü korunak altında alınmıştır. Bu konuda gerekli bildirimleri de yapılmıştır" dedi.

Bir milletin ancak tarihine sahip saygı çıkmasıyla geleceğini inşa edebileceğini vurgulayan Davutoğlu, tarihine ve tarihi sembollerine sahip çıkamayan milletlerin geleceği inşa edemeyeceğini ifade etti.

Milletin aziz tarihinden gelen bu emaneti omuzlarda hissederek gece boyu an be an bir taraftan insanlı keşif uçakları görüntüleriyle, bir taraftan insansız hava aracı görüntüleriyle bütün kolların her bir alanda yaptığı faaliyetleri takip ettiklerini belirten Davutoğlu, tek bir insan hareketliliğinin bile gözleyerek harekatın başarılı olması için gereken talimatların verildiğini söyledi.

Operasyonu bizzat takip ettiğini, Türk Silahlı Kuvvetlerinin organizasyon ve operasyon kabiliyetini görmekten onur duyduğunu dile getiren Davutoğlu, saat 06.03'de ilk kol girdikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da bilgilendirdiğini, bu harekatın baştan itibaren seyrini yakından takip ettiğini kaydetti.

Süleyman Şah'ın şehit düştüğü andan bugüne kadar o toprakların muhafazası, vatanın ve istiklalin devamı, devletin bekası, milletin onuru için şehit düşenlere rahmet dileyen Davutoğlu, ebediyete kadar Süleyman Şah'ın emanetine sahip çıkılacağını dile getirdi.

Davutoğlu, "Süleyman Şah'a hitaben de ruhun şad olsun, bize toprak kıldığın vatan ebediyen vatanımızdır, emanetin emanetimiz ve onurumuzdur diyorum. Allah o bayrağı o gönderden indirmesin o emanete sahip çıkacağı gücü ve kudreti nasip eylesin" dedi.

-"Tek askerimizin kaybı da kaza suretiyle olmuştur"

Bir gazetecinin "Operasyon için herhangi bir izin alındı mı? Herhangi bir ülkeye haber verildi mi? Bölgedeki PYD, Özgür Suriye Ordusu gibi güçlerle işbirliği yapıldı mı?" sorusuna Davutoğlu, şu cevabı verdi:

"Operasyonun kararı Ankara'da alınmıştır. Hukuk devleti kuralları içinde, bize verilen yetkiler çerçevesinde tabii elimizdeki Meclis tezkeresi de göz önüne alınarak, tamamiyle hukuk devleti kurallarıyla içinde Ankara'da alınmıştır. Hiçbir merciden ne izin ne yardım talep edilmiştir. Eğer önümüze bu operasyon esnasında kim çıkmış olursa olsun, bu talimat verildikten sonra şerefli Türk Silahlı Kuvvetleri her türlü engeli aşar, her türlü çatışma riskini de göze alır, yeni Süleyman Şah Karakolu'na kadar iner ve o emanetleri salimen ülkemize getirir." 

Davutoğlu, hiçbir şekilde herhangi bir izin söz konusu olmadığını, karar ve talimatın Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinden alındığını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayından geçtiğini, TSK tarafından uygulandığını söyledi.

Başbakan Davutoğlu, bu süreç içinde, herhangi bir sivil kayıp olmaması için, Özgür Suriye Ordusu ile koalisyon güçlerine operasyon başladıktan sonra süreç esnasında gerekli bildirimlerde bulunduğunu bildirdi.

Kara kuvvetleri, mekanize ve zırhlı birlikleri, komando ve özel kuvvet timlerinin operasyona katıldığını, hava kuvvetlerinin bütün ihtimalleri gözönüne alarak hazır bekletildiğini ancak ihtiyaç hissedilecek bir durumun söz konusu olmadığını vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Operasyon anından itibaren 21.00 itibariyle bütün taraflar biliyorlardı ki bu operasyona yönelik her hangi bir müdahale en sert şekilde karşılık görür, vazife sonucu ne olursa olsun yerine getirilir. Bunun bilinmesi suretiyle Türkiye'nin caydırıcı gücünden herkesin haberdar olduğu ve bunu yakınen bildiği için çatışma söz konusu olmadı. Sivil bir kayıp söz konusu olmamıştır. Tek askerimizin kaybı da kaza suretiyle olmuştur. Bu bizim kararımızdır, önümüze kim çıkmış olsaydı da bu karar uygulanacaktı. Bu konuda milletimizin, hem hükümetimize hem silahlı kuvvetlerimize güvenmesini, bundan sonra da ne zaman her hangi bir emanete sahip çıkmak gerekirse ve ne zaman ülkemizin istiklali ülkemizin bekası için her hangi bir adım atmak gerektiğinde, hiç bir tereddüde mahal verilmeyeceğinin de bilinmesini isterim."

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77