• BIST 93.043
  • Altın 193,423
  • Dolar 4,7189
  • Euro 5,4759
  • Samsun 20 °C
  • Ankara 19 °C
  • İstanbul 23 °C
  • Trabzon 22 °C

Samsun Sanayici ve İş Adamları Derneğinden Ekonomik Veri Açıklaması

15 Temmuz 2016 tarihindeki, doğrudan milletimizi, devletimizi ve milli birliğimizi hedef alan alçak darbe girişimini nefret ve şiddetle lanetleyen SAMSİAD Başkanı Hüseyin Yalgın piyasalarda endişe duyulacak bir durumun olmadığını söyledi.
Samsun Sanayici ve İş Adamları Derneğinden Ekonomik Veri Açıklaması

Terörist darbe girişimini gerçekleştirenlerin gerçek Türk askeri değil, asker kılığına bürünmüş gerçek hainler olduğunu söyleyen Samsun Sanayici ve İş Adamları Derneği (SAMSİAD) Başkanı Hüseyin Yalgın yaşanan olumsuz gelişmeleri ekonomi cephesinden değerlendirerek beklenen aşırı kötü durumun olmadığını söyledi.

Yalgın yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 SAMSİAD olarak, 15 Temmuz 2016 tarihindeki, doğrudan Milletimizi, Devletimizi ve Milli Birliğimizi hedef alan alçakça terörist girişimi bir kez daha nefretle ve şiddetle lanetliyoruz. Ülkemizi bir iç savaşın eşiğine getirmeye çalışanlar, Türk adaleti önünde hesap verdikten sonra en ağır cezaları alacaklardır. Dünyanın en güzel coğrafyasında yaşayan Türk insanı, demokrasiye olan inancını ve nasıl yönetilmek istediğini, kendi gövdesini tanklara siper ederek en bariz bir şekilde göstermiş ve ispat etmiştir.

Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın milli iradeye sahip çıkma çağrısı ile farklı siyasi görüşlere mensup insanların tek vücut olup, ortaya koymuş olduğu onurlu dik duruş, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ifadesinin gerçek bir tezahürü olarak ortaya çıkmış, cumhuriyete ve demokrasiye olan sonsuz inanç ve bağlılık, bu haince kalkışmayı hezimete uğratmıştır.

Başta yüce Türk Milleti olmak üzere, bu alçakça vahşi saldırıyı akamete uğratan, demokrasi aşığı şehitlerimize, tüm güvenlik kuvvetlerimize, milletvekillerimize, tek vücut olan siyasetçilerimize ve basın kuruluşlarımıza yürekten teşekkür ederiz.

Bu ihanet girişiminden dolayı Türk ordusu asla zan altında kalmamalı ve suçlu olarak algılanmamalıdır. Nitekim bu eylemi gerçekleştirenler gerçek Türk askeri değil, asker kılığına bürünmüş gerçek hainlerdir. Türk milletinin gözbebeği olan Türk ordusu, milletin bağrından kopup gelen kahraman ‘’Mehmetçiklerden’’ müteşekkildir. Şanlı Türk askeri, milletinin gönlünde en nadide yerde olmaya ve durmaya devam etmektedir ve bunda en ufak bir şüpheye asla mahal yoktur.

Diğer taraftan tüm bu yaşananların kaçınılmaz sonucu olarak zor günler geçiriyoruz. Doğal olarak psikolojik ve sosyolojik yönden ortaya çıkan olumsuzluklar hepimizi derinden etkilemektedir. Ama bütün bunların üstesinden birlik ve beraberlik içinde milli dayanışma ruhumuzu harekete geçirerek gelmemiz mümkündür.

Ekonomi cephesinden baktığımızda ise, beklenen aşırı kötü durumun olmadığını görmekteyiz. Dövizin bir miktar yükselişi piyasalarda panik havası yaratmamalıdır. Doların daha önce de 3 TL’nin üzerine çıktığı ve normal seyrine geri döndüğü düşünüldüğünde, herkesin sakin ve ılımlı hareket etmesinin, sürece olumlu katkı sağlayacağı unutulmamalıdır. Hükümetin bu süreçte yurtiçi ve yurtdışı piyasalara yeterli güveni vermesi halinde normalleşmeye doğru daha hızlı bir geçiş olacaktır. Ayrıca bu sürecin yatırım araçları üzerindeki etkileri dikkatle izlenmeli ve aşırı alım-satım işlemleri yapılmamalıdır.

Geçmişte Türk ekonomisinin kendi iç dinamikleri sayesinde beklenmedik zamanlarda mucizeler yarattığını ve Türk ekonomisi hakkında kötümser olanların hayal kırıklığına uğradıklarını hatırlarsak, fazla karamsar olmamak gerektiğini söyleyebiliriz.

Her ne kadar Uluslararası derecelendirme kuruluşları tarafından Türk bankalarının kredi notlarının gözden geçirileceği söylense de, Türkiye’deki bankacılık sektörünün ve bankacılık sisteminin sağlam bir yapıda ve güçlü olduğu göz ardı edilmemelidir. Türk bankalarının kredi notu profili, ülkenin dış piyasalara erişimi ve kur riskine karşı alınacak önlemlere bağlıdır. Dolayısıyla ekonomi içindeki tüm aktörlerin ortak hedef doğrultusunda sakinliğini koruyarak birlikte hareket etmesi gerekir. Bu noktada hükümet kanadındaki ekonomi yönetiminin alacağı kararlar ve uygulamalar oldukça önemlidir. Yatırımcının, ‘’İstikrar Endişesi’ni’’ ortadan kaldıracak, hukuka bağlı demokratik söylem ve eylemlerin yanında, döviz girişini hızlandıracak, döviz rezervlerini arttıracak adımlar atılması gerekmektedir. Böylece, kalıcı durgunluk riskinden de uzak durulmuş olacaktır. Türk ekonomisi, yağmurun ardından ortaya çıkan gökkuşağı gibidir.

Türk milletinin milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkması, Cumhuriyete olan sonsuz bağlılığı ve kamu otoritesine olan inancıyla, birlik, beraberlik ve dayanışma kültürümüzü ortaya koyarak üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir zorluk yoktur.

Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ve milletimize baş sağlığı diler, şükranlarımızı sunarız.

SAMSİAD

Ailesi Adına Başkan

Hüseyin Yalgın

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77