• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Samsun 7 °C
 • Ankara 7 °C
 • İstanbul 6 °C
 • Trabzon 7 °C

Samsunspor 51 Yaşında

30 Haziran 1965 günü kurulan profesyonel Samsunspor, bugün 51. yaşına giriyor. Ancak kulübün mazisi 1927'ye kadar dayanıyor. Kısa bir Samsunspor tarihi seyahatine çıkmaya ne dersiniz?
Samsunspor 51 Yaşında

Kadim Samsunspor Devri ( 1927-1965 )

Samsun’da futbolun geçmişinin Cumhuriyet öncesine dayandığı biliniyor. ( Tenvir-i Efkâr - 1909 ) 1960’lara kadar bir liman şehri olmanın yanı sıra mübadil/muhacir nüfusun fazlalığı da futbol kültürünü olumlu etkiliyor. Ama özellikle 1950 sonrası hem kendi ilçelerinden hem de Doğu ve Orta Karadeniz’den hızla göç almaya başlayan Samsun’da, göçle gelen nüfusun bir kısmı da futbol kültürüne zenginlik katmaya başlıyor. Böylece Samsun’da zaten var olan amatör futbol hızlı bir mesafe kat ediyor ve yerel rekabette önemli adımlar atılıyor. 

samsunsporda-torenler-iptal.jpg

1927 yılında eski ismi Zafer-i Milli Derneği olan Türk Ocağı Spor Şubesi ile Al Yıldız Spor Kulübü birleşerek ‘Samsunspor Kulübü’ adını almıştır. Yani Samsunspor’un kuruluş tarihi esasında 1927 yılıdır.

Samsunspor’un ilk başkanı Nuri Bey olmuştur. Ayrıca Vecdi, Hamdi, Niyazi, Fahri ve Muallim İsmail Hakkı Beyler gibi üyeler aynı yıl Samsun Valisi Kâzım Paşa tarafından oluşturulan Samsun Mıntıka Merkez Heyeti ve Samsun İdman Heyetlerine seçilmişlerdir.

1927 yılında kurulan Samsunspor Kulübü, Cumhuriyet ilkelerinin gençler üzerinde yerleşmesine çalışmış, bunda da başarı göstermiştir. İlerleme düşüncesini benimseyen bu kulüp aydın gençlerle doluydu. Bu anlamda Samsun’da görev yapan öğretmenlerden de yararlanma yoluna gidilmiştir.

Samsun’da kurulan spor kulüplerine baktığımızda bunların sadece spor alanında halka hoşça vakit geçirtmek gibi bir amaçları yoktur. Çok yönlü olarak halkın eğitilmesine ve sosyal hayatta çeşitli etkinliklerle katkıda bulunmuşlardır.

Samsunspor’un bilinen ilk müsabakası Bahriye Futbol takımı ile olmuştur. 1927 yılı Haziran ayının ikinci yarısında Samsun’da bulunan Bahriye Futbol takımı ile Samsunspor arasında Cevdet Sefa Beyin yönetiminde oynanan maçı Samsunspor iyi oynamasına rağmen 1-0 kaybeder.      

Siyah Beyaz formasıyla mücadele eden Samsunspor, 1929-1930 sezonunda Halk Spor adını almıştır. Ancak 1931 yılında Samsunspor yeniden açılarak çalışmalarına başlarken Halk Spor da faaliyetlerine devam etmiştir. O dönemde Samsunspor’un futbol, atletizm, voleybol ve denizcilik şubeleri bulunmaktadır. 

1932 yılında Samsunspor Kulübü ismini mıntıkaya tescil ettirerek lige dahil olur.

1932 ve 33 yıllarındaki kongrelerde kulüp başkanlığına Süleyman Bey seçilmiştir.

1930’lu yıllar daha çok Samsun İdman Yurdu’nun başarılarıyla geçilecektir. Samsunspor vasat bir takım görünümü sergilerken 1937’ye gelindiğinde Demirspor Kulübü ile birleşerek Samsunspor-Demirspor Birliği adını alacaktır.  

Bir Aranın Ardından Yeniden Samsunspor

Bu birleşmenin ardından faaliyetlerine bir süre ara vermiş olan Samsunspor 16 Kasım 1950’de siyah-beyaz formasıyla yeniden açılır ve 1951-1952 sezonunda Fener Gençlik, 19 Mayıs, Demir Spor, Bafra Spor, Çarşamba Spor, Karagücü ve Yeşilyurt gibi takımlarla birlikte Samsun Mıntıkasında mücadele eder. Ertesi sezon mıntıkadaki takım sayısı daha da artar.  Samsunspor (Gençlik) Kulübü dışında, Fener Gençlik Kulübü, 19 Mayıs Gençlik Kulübü, Demir Spor Gençlik Kulübü, Tekel Gençlik Kulübü, Kara Gücü Gençlik Kulübü, Akın Spor Gençlik Kulübü, Beşiktaş Gençlik Kulübü, Bafra Gençlik Kulübü, Yeşilay Gençlik Kulübü, Çarşamba Gençlik Kulübü, Havza Gençlik Kulübü, Vezirköprü Gençlik Kulübü, Ladik Gençlik Kulübü gibi takımlar da yer alır. 21 Kasım 1955 tarihli Milliyet Gazetesinde yer alan bir haberde ‘Bugün Fener Stadında Samsun Liginin 7. hafta karşılaşmasında Demirspor, Samsunspor’u; 19 Mayıs da Beşiktaş’ı 4-1 yenmişlerdir.’ deniliyordu. 

Şehrin 1940’lardan sonraki en önemli rekabeti Fener Gençlik ile 19 Mayıs arasında yaşanırken; Samsun Yolspor’un 1963-64’teki Türkiye Kupası çeyrek finali de unutulmazlar arasında yer alıyor. Özetle, hem Baki Sarısakal’ın ‘Samsun’da Futbol’ adlı makalesi hem de dönemin gazeteleri incelendiği vakit Samsun’da 1965 öncesinde de ciddi bir futbol birikimi olduğu açık bir şekilde görülmektedir.

Ve 30 Haziran 1965

Nihayetinde Orhan Şeref Apak yönetimindeki Türkiye Futbol Federasyonunun her ilde profesyonel takım çalışmaları kuvvetli bir futbol kültürüne sahip olan Samsun’da da sonuç vermiş ve Türkiye’deki pek çok profesyonel şehir takımının kuruluş yılı olan 1965 yılının 30 Haziran günü Samsun’da bulunan Fener Gençlik, 19 Mayıs, Akın Spor, Samsun Galatasaray Gençlik ve Samsunspor Kulüpleri birleşerek, profesyonel Samsunspor Kulübünü oluşturmuşlardır. . Takımın renkleri milli renklerimiz olan kırmızı ve beyaz olarak belirlenirken, amblem olarak ise Atatürk Heykeli ( Onur Anıtı ) kabul edildi. Bu tercih Samsunspor’a, ambleminde Atatürk’ü taşıyan ilk ve tek futbol kulübü olma şerefini vermiştir. Takımın ilk başkanı Ticaret Bankası müdürlüğü de yapan Kadri Ersan olmuştur. Teknik direktörlüğe ise Celal Torkal getirilmiştir. Kırmızı - Beyazlı Samsunspor’un İkinci Türkiye Ligine alındığı da aynı yıl resmen duyurulmuştur.  

Kaynakça:

Sarısakal, B. 2007, “Samsun’da Futbol”, Samsun Eğlence Tarihi, Samsun: Samsun Büyükşehir Belediyesi Yayınları

Yılmaz, M. 2009, Kırmızı, Beyaz, Siyah – Samsunspor Kitabı, İstanbul: İletişim Yayınları.

s1-003.jpgs2-003.jpgs3-002.jpgs4-001.jpg

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77