• BIST 99.835
 • Altın 240,347
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Samsun 2 °C
 • Ankara -2 °C
 • İstanbul 8 °C
 • Trabzon 5 °C

Samsun'un Marka Yolculuğu

Mustafa ÇAKIR
2003 yılında başlayan ve 2005 yılında AB yerel kalkınma girişimleri hibe programına sunulan "Samsun Şehrinin Marka Yolculuğu" bugün 81 ilde uygulanmaya çalışılıyor.
 
81 İl Valisini Ankara'da toplayan Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, "İllerinizi Markalaştırın" talimatı verdi.
 
Sadece bu değil, AK Parti'nin 2009 yerel seçimler kampanyasının ana teması da marka şehirler üzerine kuruldu: "Marka Şehirler 2009"
 
Geçen hafta Dünya'nın 4'üncü, Türkiye'nin ise en büyük turizm fuarı EMITT 2009 için İstanbul'daydım. Samsun 263 metrekarelik alanda turizm sektöründen pay alabilmek için görevini hakkıyla yerine getirdi. Düzenli olarak üstün performans gösteren kurumlara verilen "Sempati" ödülü bu yıl Samsun'a verildi. Bu fuar ile ilgili paylaşmak istediklerim sadece bunlar değil. Bugünkü yazının da konusu hiç değil.
 
EMITT 2009'da birçok il valisi, ilçe kaymakamları ve turizm müdürleri Samsun'u örnek aldıklarını ifade ettiler.
 
Bazı özel seyahat acenta ve otel sahiplerinin de Samsun'un yapılanması ile ilgili bilgiler aldığını aktarmakta fayda var.
 
Aynı haftanın son gününde ise Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Samsun mitinginde kent bütünlüğü içinde yürütülen "Marka Yolculuğu"nun başarılı bir çalışma olduğundan bahsetmesi en çok beni mutlu etmiştir.
 
2003 yılında bir fikir olarak ortaya koyduğum, aradan geçen yıllarda projelendirdiğim ve Samsun Valiliği ve İl Özel İdaresi'nin desteği ile AB Hibe programına sunduğumuz projenin bugün Türkiye'nin geneline yayılarak bir Türkiye projesine dönüşmesi büyük bir gurur kaynağı.
Samsun, Milli Mücadele sürecinde ve diğer birçok alanda olduğu gibi Türkiye'nin şehirlerinin markalaşma yolculuğuna da öncülük etmiştir.
 
Bugün Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "Marka Kentler" projesi, Samsun'da uygulanmak istenenden çok farklı. Bu nedenle, "Neden Samsun Marka Kentler Projesinde yok?" diye üzülmek gereksiz. Kültür Bakanlığı sadece kültür varlıklarının alt ve üstyapısının iyileştirilmesine yönelik bir proje geliştirmektedir. Diğer taraftan ise Sağlık Bakanlığı, sağlıkta marka kentler oluşturmak için çalışmaktadır. Kültür Bakanlığı'nda olmayan Samsun, Sağlık Bakanlığının sağlıkta öncelik verdiği ve markalaştırmak istediği iller arasında yer almaktadır.
 
Yani, Samsun'da uygulanan Şehir Markalaşması ile Bakanlıkların ki farklı.

Samsun'un markalaşması ile ilgili süreci başarılı ya da başarısız bulabilirsiniz. Ancak, fikrin doğru ve markalaşmanın bir süreç istediğini kabul etmek gerekir.

Bir ürün markalaşmasının bile yıllar aldığı gerçeğini bilenler, bütün bileşenlerinin farklı beklentiler içinde olduğu şehirlerin bir iki tanıtım filmi, bir iki fuar ve reklam çalışması ile markalaşamayacağını çok iyi bilirler. O nedenle çalışmanın adı: "Samsun Şehrinin Marka Yolculuğu" konulmuştur.
 
Markalaşmak yoğun emek ve sabır isteyen bir süreci kapsar ve hiçbir zaman sonu yoktur.
 
Markalaşma iddiası daima önde ve belirleyici olmayı zorunlu kılar.
 
Tıpkı, Samsun'un bugün organik tarımda, sağlık sektöründe öncü olduğu gibi.
 
Samsun'un geçmişte yaşadığı kayıpları bir -iki yılda telafi edileceği düşüncesi ve beklentisiyle; yapılan pozitif çalışmaları görmemek sadece çekememezlik, kıskançlık ve ya kişisel beklentilerin yeşermemesi ile ifade edilebilir.

Samsun'un marka yolculuğuna Samsun Valisi Sayın Hasan Basri Güzeloğlu, Özel İdare Genel Sekreteri Sayın Aslan Karanfil, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Yılmaz, TSO Eski Başkanı Sayın Adnan Sakoğlu'nun ciddi desteklerini inkar edemeyiz. Bunun dışında işdünyası, meslek odaları ve diğer sivil toplum kuruluşlarının katkıları şüphesi Samsun'un geleceğinde ciddi izler bırakacaktır.

Bu başarı ne Mustafa Çakır'ın ne de bir başkasınındır. Başarı bu kenti yöneten başta Sayın Valimiz Güzeloğlu ve Belediye Başkanlarımız ile onların ekibinindir. Biz  sadece fikrimizi anlattık, onlar destek oldu. Hepsine birkez daha teşekkür ediyorum. 
Samsun "Marka Yolculuğu" çalışması ile Kamu-Özel Sektör ve Sivil Toplum kuruluşları ile işbirliği yapmayı öğrenmiş, birlikte önyargısız işyapma kültürünü kazanmıştır.
 
Bu birikim Samsun'un gelecekte parlayan bir yıldız olmasının yolunu da açmıştır.
 
İşte bu nedenle Samsun Şehrinin Marka Yolculuğu örnek olmuş ve Türkiye projesine dönüşmüştür.
 
İşte ben de bu nedenle, Samsun'dan doğan fikrin bugün Hükümetin gündeminde yer almasından ve Türkiye'ye örnek gösterilmesinden dolayı çok mutlu oldum.
 • Yorumlar 5
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77