• BIST 94.082
  • Altın 189,916
  • Dolar 4,7932
  • Euro 5,6125
  • Samsun 22 °C
  • Ankara 17 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Trabzon 24 °C

Şehriyar Uludağ Üniversitesi’nde Anılıyor

Şehriyar Uludağ Üniversitesi’nde Anılıyor
Dünyaca meşhur Türk şairlerinden birisi olan Muhammed Hüseyin Şehriyar, Uludağ Üniversitesi’nde anılıyor.

Bursa Türk Ocakları ve Uludağ Üniversitesi’nin işbirliğiyle organize edilen ‘Her Yıl Bir Büyük Türk Bilgi Şöleni’nin üçüncüsünde Muhammed Hüseyin Şehriyar ele alınıyor. 7-8 Kasım tarihleri arasında devam edecek olan Bilgi Şöleni’nde yerli ve yabancı yaklaşık 40 konuşmacı, Şehriyar’ın hayatı, şiirleri ve fikirlerini anlatacak.

UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, “Bizler bu kültürel öğeler sayesinde biz oluyoruz. Türk kültürünün gönüllü elçileri olan dil üstatlarından biri de Şehriyar’dır. Bu manada, Türk dünyasının ve Azeri şiirinin büyük isimlerinden olan Şehriyar’daki en önemli özellik ise gelenek ve görenekleriyle birlikte ana dili Türkçe’ye verdiği önemdir. Bu vesile ile Tebriz’in insanlığa armağan ettiği büyük değerlerden birisi olan Şehriyar’ı bir kez daha saygıyla anıyorum” dedi.

Haydar Baba, Azerbaycan’ın milli destanı

Azerbaycan Bakü Devlet İktisat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adalet Moradov ise, Türk dünyasının önemli şehirlerinden birisi olan Bursa’da, yine Türk dünyasının önemli şairlerinden birisi olan Şehriyar’ın anıldığı bir programın tertip edilmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Moradov, “Tebriz’de doğup İran’da hayatını geçiren Şehriyar aslen bir Azeri’dir. Azerilerin sevdiği ve gururla anlattığı milli bir şairimizdir. Azerbaycan şiirini en yüksek seviyeye ulaştıran ve milli beraberlik duygularını anlatan çok önemli şiirler sunmuştur. Onun vatanın manevi bütünlüğünü görmek ve can kardeşlerinin hoş sedasını işitmek gibi bir maksadı vardı. Hayatının büyük kısmını İran’da geçirmeye mecbur olan Şehriyar’ın ölümsüz eserlerinden birisi olan ‘Haydar Babaya Selam’ isimli eseri, Azerbaycan’da milli bir destan olarak kabul edilmektedir” diye konuştu.

Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı da, Uludağ Üniversitesi ile birlikte düzenlenen bilgi şölenlerinin, isimlerini herkesin duyduğu, ancak tam olarak hayatları hakkında bilgi sahibi olunmayan Türk büyüklerini daha iyi anlatabilmek maksadıyla tertiplendiğini vurguladı. İlk şölende İsmail Gaspıralı’yı, ikincisinde Halil İnalcık’ı ve son olarak Azerbaycan ve Türk dünyasının en büyük şairlerinden Muhammed Hüseyin Şehriyar’ı anacaklarını kaydeden Prof. Dr. Selçuk Kırlı, “Buraya katılarak Şehriyar hakkında bilgi sahibi olma şansını yakalayan değerli öğrencilerimiz gerçekten çok mutlu olmalısınız. Çünkü burada dinleyecekleriniz her zaman ulaşabileceğiniz bilgiler değildir. Ulaşabilmek için de çok emek vermeniz gerekmektedir” şeklinde konuştu.
Yousef Hosni Azami tarafından Şehriyar’ın bazı şiirleri seslendirildi ve ilk oturuma geçildi. Başkanlığını UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce’nin yaptığı oturumda Prof. Dr. Elman Haliloğlu Quliev, Dr. Elhan Yurtoğlu Mehmedov ve Prof. Dr. İsa Özkan tarafından Şehriyar’ın şiirleri ve Türk kültüründeki yeri hakkında sunumlar yapıldı.

Muhammed Hüseyin Şehriyar kimdir?
Şiirlerinde kullandığı Şehriyar mahlası ile tanınan İran Azerisi şairdir. Şehriyar, şiirlerini hem Azerbaycan Türkçesi ile hem de Farsça olarak yazmıştır. İran Türklerinden olan Şehriyar, 1906'da Tebriz'de doğdu. Babası Mirismail Ağa Hoşgenabî, bir avukattı. İlköğrenimini doğduğu şehirde tamamlayan şair, Medrese-i Talibiye'de aldığı Arapça ve Arap edebiyatı eğitiminin yanı sıra, Fransızca öğrendi. 1921 yılında Tahran'a gelerek Dar-ül Fünun okulunda tıp tahsiline başladı. Şehriyar 1929 yılında önsözünü dönemin bilinen şairlerinden olan Bahtiyar, Nafisi ve Muhammed Tagi Bahar'ın yazdığı ilk şiir kitabını neşretti. Şiirlerinde şair Hafız, Sadi, Fuzûlî, M.P. Vaqif, M.E. Sabir’den tesirler mevcut olan şair, ana dilinde kaleme aldığı Heyder Babaya Salam şiiri ile Türkiye'de ve Sovyetler Birliği'ndeki Türk cumhuriyetlerinde de büyük bir üne kavuştu. 1951 yılında Haydar Babaya Selam şiir kitabını yayımladı. Haydar Baba, köyünün bulunduğu dağın adıdır. Şehriyar İran'da 1979 yılında yapılan İslam devrimini destekledi. Tahran'da Mehr hastanesinde akciğer iltihabı ve kalp yetersizliğinden 18 Eylül 1988 yılında vefat eden şairin ölüm günü, İran'da Milli Şiir Günü olarak kutlanmaktadır.

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77