• BIST 101.048
 • Altın 235,827
 • Dolar 5,5777
 • Euro 6,3019
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 12 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Trabzon 9 °C

Siyaseti tıkayan kibir

Mustafa ÇAKIR

 

Şimdi bu yazıya genelleme yapıp atlayanlar olacak. Ancak, bu yazı tamamen yerel siyasi portreleri kapsıyor. Peşinen söyleyeyim de kimse topu taça atmasın. Türkiye gündemiyle yereli meşgul etmenin ne anlamı olabilir! Türkiye’den bağımsız bir yerel kalkınma düşünülemez elbet. Lakin, yerelden koptuğumuzda da yarın her şey yoluna girdiğinde biz çıkmaz sokakta yol aramaya çabalayacağız.

Kibir, haset ve hamaset üzerine kurulu, ayakları yere basmayan, küçük dağları sahiplenen aktörler yerel siyaseti ve tarafların birbirine hoşgörüsünü baltalıyor.

Yola çıktıklarını ilk fırsatta yolda bırakanlar, yarın emekliye ayrılacaklarını hiç hesap etmiyorlar. Temsil pozisyonlarının kimin elinde kaç yıl kaldığına bir baksınlar. Oralardan uzaklaşınca selam verecek birilerinin varlığı siyaseten de güçlenmeyi sağlayacak, halbuki.

Bugün sinmişliğin, bananeciliğin temelinde merhamet, şefkat ve nezaketlerinden kaybettikleri bedenlerine sirayet eden portreler var. Onların yürüyüşleri, oturuşları da dilerinden dökülenler kadar kaba.

Siyasetin uzlaşı ile gelişime katkı vereceğini bilecek kadar erdemli kimi insanların kibir illetine yakalanmasına üzülüyorum.

Şehirlerin, ilçelerin, kasabaların huzur ve sükuneti bir tebessümünde, birinin sofrasına misafir olmasında, bir telefonla hal hatır sormasında, başarıya teşekkürle katkı bulunmasında iken uzak duruşlar tırmandırıyor, gerginlikleri. Körüklüyor, sinir harplerini.

İnsanların gönlünü kazanmadan siyasette başarılı olmak mümkün değilken sermayeden yemeyi tercih edenlerin kendilerini gözden geçirmelerinde, öz eleştiride bulunmalarında fayda var.

Kalp kıran, hüsrana uğratan profile dönüşmeleri hakikaten kötü bir durum.

Lobilerin esiri yapılara dönüşen siyaset, kibirden kurtulmalı. İyi olan herkesin yanında, şeffaf ve olabildiğince uzlaşıcı isimlerin kendilerini hesaba çekmesini umut ediyorum.

Yaptıklarının siyaseti tıkadığının farkında olsalar bunların hiçbirine yüz dahi dönmeyecek isimlerin insan üstü konumlandırması da çoğu zaman etrafındakilerin marifeti. “Şeyh uçmaz mürit uçururmuş” sözü ne kadar anlamlı duruyor, günümüzün yerel siyasetinde.

Yerel seçimlere endeksli ruh halinin de etkisiyle akıl tutulması yaşanıyor.

Alçak gönüllüğü ile bilinen, cömertliği ile tanınan, heran ulaşılabilenler sadece bu nedenlerle zirvedeler. Bu özellikler kaybolmaya başladı maalesef. Sermaye tükendikçe kaybettiklerini görmek ise kimseye fayda sağlamayacak. Ne düşene ne de kalkınma hamlelerinden mahrum kalmış şehirlere.

Yazık olacak herkese. Siyasetin iktidarıyla muhalefetiyle pozitif güçbirliğinden doğan enerjinin neler yapacağının en güzel örneği Kayseri.

İşadamına, bürokrata, halka kapıları açmanın, kendinden olmayan fikri de sahiplenmenin, farklı görüşlere sahip olunsa da şehrin kazanması için ortak noktada buluşmanın kazanımlarından birlikte istifade edeceğiz.

Her alanda kendine zemin arayan siyasetçilerin vatandaşa şefkat, merhamet ve adalet borcu var. Güven borcu var.

Benim için şahısların hiçbir önemi yok. Kişileri eleştirmenin sonuç getireceğine inanmıyorum.

Herkes hayatına çeki düzen verirse şehirler kalkınacak. Kazanan yine vitrindeki siyasetçiler olacak.

Siyaseti tıkayan kibrin yerini şefkat ve merhametin alması o kadar kolay ki. Siyasetçinin yelkenini dolduracak rüzgarın kaynağı da o değerler.

 • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77