• BIST 103.052
 • Altın 231,831
 • Dolar 5,4831
 • Euro 6,2439
 • Samsun 9 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Trabzon 8 °C

Söz siyaset kurumunda!..

Mustafa ÇAKIR

2006 yılında güzel bir hayalle başlandı. Ardından fuarlar, sivil yapılaşma derken sektöre duyulan ilgi yeni yatırımları Samsun’a çekti.

Denenmemiş bir sistem de değildi. Dubai’de “Health Care” dediklerine biz “Sağlık Kenti” dedik. Bizim sağlık kentimizle Dubai’nin arasındaki fark ise “serbest”.

Serbest Sağlık Bölgesi denildiğinde yabancılara mevcut avantajların dışında fırsatlar sunuyor. Bu da o bölgeyi “sağlık turizmi”nin merkezi haline getiriyor.

2003’te bir özel hastanesi bulunan şehirden 2013’de 10 hastaneli şehre doğru yol aldık. Yeni projeler de yolda.

Bu yatırımların kendini geliştirebilmesi için daha ortada düşüncesi bile yokken Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a “sağlık serbest bölgeleri” kurulmasının önemi anlatan Samsun, bu süreçten hakkını almalı.

Yasal prosedürlerine son şekli verilirken Samsun unutulmamalı. Göz ardı edilmemeli. Bunun için hem yerel hem de TBMM’de Samsun’u temsil eden siyasetçiler “siyasi görüş farklılığı” ayrımı yapmadan sahip çıkmalı.

Rusya ile bu kadar yakınlaşmışken, şehirdeki sağlık alt yapısı bölgenin en üst düzeyine gelmişken “sağlık serbest bölgesi”nden istediğimizi almamak için hiçbir neden yok.

Sadece bir şeye ihtiyacımız var: İstemek.

2006 yılında hayalle başlayan “Sağlık Kenti Samsun” vizyonunu sloganın ötesine taşımak, altını doldurmak için bu fırsatı kaçırmayalım.

Yeni düzenleme geçmişte sorun oluşturan arazi engelini de aştı.

Taslak metin bölgeyi şöyle tanımlıyor: “Bakanlar Kurulu kararı ile ilan edilen ve yeri belirlenen, özellikle uluslararası hastalara yönelik, teşhis, tedavi, rehabilitasyon amaçlı her türlü sağlık hizmetlerinin sunulabileceği ve/veya sağlık eğitiminin, sağlık araştırmalarının yapılacağı ve sağlıkla ilgili teknokent ve AR-GE faaliyetlerinin yapılabildiği yerdir.”

Taslağa göre, bölgenin kurucusu ya da işleticisi, yerli veya yabancı bir şirket ya da kamu kuruluşu da olabilecek. Mevcut hastaneler de “serbest sağlık bölgesi” ilan edilebilecek.

Yönetmelik taslağında öne çıkan unsurlardan biri de halen Türkiye’nin herhangi bir yerinde kurulu bir sağlık tesisinin de Bakanlar Kurulu kararıyla “sağlık serbest bölgesi” ilan edilebilmesi.

Taslakta bu konuda şu ifade yer alıyor: Şartları yerine getirmeli.

Bu son uyarı olabilir. Zira atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra neyi ne kadar toparlayabiliriz ki!

Samsun’un gelişimi suyun üstündeki kadar altındaki fırsatların da kovalanmasına bağlı.

Sağlık ise suyun hem üstünde hem altında.

Bu nedenle alınan yolun da çarpan etkisinin miktarı da tahmin edilenin çok ötesinde.

Şimdi söz siyaset kurumunda....

 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77