• BIST 99.459
 • Altın 239,915
 • Dolar 5,6532
 • Euro 6,3988
 • Samsun 8 °C
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Trabzon 8 °C

Tanrıverdi heyecanı

Mustafa ÇAKIR

Samsun, Çarşambalı Tanrıverdi ailesini çok iyi tanıyor.

 

Samsun'un eğitim hayatında çok derin izleri var. Tanrıverdi Vakfı, Samsunlu birçok yoksul öğrenciye burs ve eğitim imkanı sağlıyor. Ve bunları Samsun'da yapıyor.

 

Ama kamuoyu Tanrıverdi ailesinin sosyal sorumluluk yönünü daha çok Türkiye'nin o zaman ilk 6 lisesinden biri olan Tanrıverdi Sosyal Bilimler Lisesi'ni ve Tanrıverdi Tekstil Lisesi'ni Samsun'a kazandırdıklarında tanıdı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nisan ayında İstanbul'da Samsunlularla buluşmasında; Samsun'da atıl ve yıkılmaya yüz tutmuş TEKEL Binaları'nın alışveriş merkezi ya da otel olarak hizmet vereceğini müjdelemişti.

 

Aradan çok zaman geçmeden Başbakan'ın, Recep Tanrıverdi'den TEKEL Binaları ile ilgilenmesini istediği haberleri kulislerde konuşulmaya başlandı. Dün de Recep Tanrıverdi, HABEREXEN'e yaptığı açıklama ile yaşanan gelişmeleri doğruladı.

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin yıllardır şehre kazandırmak için hem emek hem zaman hem de onca para harcamasına rağmen talipli bulamadığı TEKEL Binaları'na sektörünün lideri Tanrıverdi Holding, biraz Başbakan biraz da memleket sevdasının itici gücüyle ilgi duymaya başladı.

 

Taslak projeler hazırlandı. Neredeyse çakılan her çivide “aykırı ses” gibi duran Mimarlar Odası ve diğer meslek kuruluşları ile ön görüşmeler de yapıldı. Her şey yolunda gidiyor.

 

Tanrıverdi Holding, bizzat Recep Tanrıverdi'nin takibinde Samsun'a bu defa iş ve aş vermek için çaba harcıyor.

 

Samsun'da 10 milyon doların üzerinde sosyal sorumluluk yatırımları bulunan Tanrıverdi ailesinin son girişimini, şehrin yıllarca üzerinden atamadığı atalet ve yatırımcının önündeki prangaların kırılması için büyük bir fırsat olarak görüyorum.

 

30 milyon dolarlık yatırımla yaklaşık bin kişilik istihdam da sağlanacak.

 

Yıllar öncesinden hatırlıyorum. Tanrıverdi Holding, Karadeniz'in ilk tül fabrikasını Samsun'a kuracaktı. Arazi bulunmuş, avukatlar satış işlemini takip ediyordu. Tapuda araziyi alanların Tanrıverdi Holding olduğu anlaşılınca yapılan pazarlıktan cayılarak, iki katı fiyat istenmişti. Tanrıverdi Holding de yatırımından vazgeçmişti.

 

Şimdi, yıllardır talipli olunmayan, fizibil bulunmayan, onca prosedürle uğraşmayı karlılığın önünde engel görenlerden birileri çıkıp da 'ben varım' derse şaşırmayacağım. Çünkü, Samsun, son yıllarını bu tür girişimlerle geçirdi. Bu şehirde bir grup zümre, işi gücü yokmuş gibi her girişimin önüne prangalar atıyor.

 

Dün, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Zeki Murzioğlu da aynı durumu farklı bir dille gündeme getirdi.

 

Samsun'un içinden markalar çıkmalı. Ama önce mevcut markaları güçlendirmek zorundayız. Her güçlü marka yeni güçlü markalar oluşturacaktır.

 

Tanrıverdi Holding'in ve Recep Tanrıverdi'nin memleket heyecanına bu defa sahip çıkalım. Hatta Samsun'un yok olan değerine sahip çıktığı için engel olmak isteyenlerin karşısına geçip gür bir sesle “Dur” diyelim.

 • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77