• BIST 94.437
  • Altın 194,040
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • Samsun 23 °C
  • Ankara 24 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Trabzon 24 °C

Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi Bilgilendirme Toplantısı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ’Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi’ne ilişkin “Türkiye’nin herhangi bir ilindeki herhangi bir markete gidildiğinde oradaki ürünün kasasının üzer...

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ’Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi’ne ilişkin “Türkiye’nin herhangi bir ilindeki herhangi bir markete gidildiğinde oradaki ürünün kasasının üzerine konulacak olan etiket ile o parselde ne kadar kimyevi gübre kullanılmış, ne kadar ilaç kullanılmış, başka bir şey kullanılmış mı kullanılmamış mı bunun hepsini tüketici takip edebilecek" dedi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, "Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi" Bilgilendirme Toplantısı’na katıldı. JW Marriot Otel’de gerçekleşen toplantıya Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar’da katıldı. Burada yaptığı konuşmada Eker, tarıma gündelik bakış yerine stratejik bir bakışla yaklaştıklarını ve onun için tarım alanında 15 kanun çıkardıklarını ifade etti.

“BU BİR TÜRKİYE PROJESİ BU PROJE YERLİ BİR PROJE”

Bu stratejik bakış açısının gereği olarak gerek arazi alt yapısında, gerek bilgi teknolojileri konusunda, gerek destekleme politikaları alanında çok köklü reformlar hayata geçirdiklerini anlatan Eker, şunları kaydetti:

"Yeni bir çağ dönümünü bilgi ve teknoloji kullanımındaki yeni bir çağ dönümünü birlikte aslında kutlamasını yapıyoruz. Bu bir Türkiye projesi bu proje yerli bir proje. Bu projenin her safhasında yazılımı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın personeli tarafından yapıldı. Soylu atlar nasıl ki sessiz sedasız küheylan taylar doğururlar, kimse duymaz onu, yaklaşık 10 senedir Tarım Reformu Genel Müdürlüğümüzün çalışanları başta olmak üzere bütün çalışma arkadaşlarım aşkla, şevkle, sabırla, metanetle bu projeyi sessiz sedasız hazırladılar. Bugün o soylu tayın doğumuna şahit oluyoruz.”

Bunun alelade bilişim alanındaki bir bilgi işlem sisteminden ibaret olmadığını söyleyen Eker, “42 ayrı veri tabanı bir bel sistemde entegre edildi. 77 milyon vatandaşımızın üreticisiyle, tüketicisiyle tamamı bu sistem içerisinde ve bu sistemi kullanabilecek durumda” dedi.

Yılda iki defa uydulardan görüntü alındığını bildiren Eker, “400 tane istasyon şuanda faal çalışıyor. Bin 200’e çıkaracağız. Bitkinin bütün safahatını an be an izliyor. Orada kaydettiğimiz veriler devletin diğer sistemlerindeki 41 tane ayrı sistemde kayıtlı olan verilerin tamamı işleniyor. Üretim yapılan, üretim yapılmayan bütün alanların tamamını biz bu sistem üzerinden kontrol edebiliyoruz, takip edebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

“TÜKETİCİ İÇİN DE ÜRETİCİ İÇİN DE BÜYÜK YARARLAR VE KOLAYLIKLAR GETİRİYOR”

"Herhangi bir parselde kullanılacak olan gübre, kullanılacak kimyasal gübre, kullanılacak ilaç, o parselin kimlik numarası üzerinden işlem göreceği için anında merkezde kayıtları görülebilecek” diyen Bakan Eker, şöyle konuştu:

“O parselde üretilen herhangi bir ürün Türkiye’nin herhangi bir ilindeki herhangi bir markete gidildiğinde oradaki ürünün kasasının üzerine konulacak olan etiket ile o parselde ne kadar kimyevi gübre kullanılmış, ne kadar ilaç kullanılmış, başka bir şey kullanılmış mı kullanılmamış mı bunun hepsini tüketici istanbul’dan, Ankara’dan, İzmir’den herhangi bir şehirden takip edebilecek. Yani tüketici için de üretici için de büyük yararlar ve kolaylıklar getiriyor. Üreticinin işlemler için artık Tarım Bakanlığının müdürlüklerine gelmesine gerek kalmayacak. Gerek bilgisayar üzerinden gerek internet üzerinden bütün başvurularını sistem anında kabul edecek ve bu 42 tane ayrı veri tabanı ile ilgili ne kadar uzantısı varsa hepsine anında bu değişiklik yansıyacak. Örneğin, bir çiftçimiz bir arazi parseli satmışsa o satılan arazi parselinin el değiştirmesi anında sistemin bütün altyapılarında görülebilecek. Burada da üretici, tüketici ve kamu lehine çok önemli çok büyük faydalar olacak. Biz sahaya 10 bin tane personel gönderdik. Bu 10 bin kardeşimizi eğittik. Bunların her birine GPRS’li tabletlerle eğitim verdik. Bu kardeşlerimiz şuan itibariyle Türkiye’nin 41 bin üzerindeki köyündeki bütün verileri girdiler.”

Tamamen yerli imkanlarla yapılan, yerli düşüncesi, tasarımı yerli sistemin artık dostlarla, komşularla ve dünya çiftçileri üreticileriyle de paylaşabilecekleri hale gediklerini bildirdi.

Toplantıya 6 tane ülkeden gelen bakan ve bakan yardımcısının katıldığını bildiren Eker, bu projenin 2011 yılında başlandığını ve projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Konya’nın Sarıcalar köyüne, İzmir’e ve en son Şanlıurfa Hilvan’daki istasyona telekonferans sistemiyle bağlanılarak sistemle ilgili bilgiler alındı. Şanlıurfa’daki istasyonda bağlantı sırasında "Memleketim" şarkısı çalındı.

Başbakan Davutoğlu ise bunun üzerine "Çiftçilerimiz de artık sürprizlerle karşılaşmayacak, havada bulutlara bakıp da ’Acaba yağmur kaç saat sonra yağar, kaç gün sonra yağar’ diye hesaplar içine girmeyecek. Bu yolla inşallah oturduğu yerden bırakın sadece afeti takip etmeyi, tanınmayan birisi yaklaştığında bile tespit edip onu görme imkanına sahip olacak. Bu olağanüstü bir imkan. İnşallah bütün Türkiye’ye bu yaygınlaştığı anda çiftçilerimizi olumsuz etkileyen her türlü değişikliklere karşı hazırlıklı olacağız" ifadelerini kullandı.

SİSTEM, ÜLKE GENELİNDE 12 MİLYON NOKTANIN HER BİRİNDE SAATTE İKİ DEFA 120’DEN FAZLA PARAMETREYİ HESAPLAYACAK

Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi Türk tarımının her alanda kayıt altına alındığı, verilerinin tutulduğu, raporlamalarının yapıldığı ve sonuçlarının gözlemlendiği entegre bir sistem. Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi ile yazılım çalışmaları gerçekleştirilmekte olan Tarım Bilgi Sistemi (TBS) kapsamında Türk tarımı kayıt altına alınacak, pulluk değen her karış toprakla ilgili tüm faaliyetlerde bilgi sahibi olunacak. TBS sayesinde tarım istatistiklerine anlık ulaşım sağlanabilecek, daha doğru ve kesin verilerle ulusal boyutta tarım politika ve stratejilerinin üretilmesine katkı sağlanacak.

Sistem, ülke genelinde 12 milyon noktanın her birinde saatte iki defa 120’den fazla parametreyi hesaplayacak. Tarım Sektörü Entegre Yönetim Bilgi Sistemi, uzaktan algılama uyduları, zirai-meterolojik-fenolojik yer gözlem istasyonları ve idari kayıt otomasyon sistemlerinden gelen verilerin tümünü eş zamanlı birleştiren dünyadaki ilk örneklerden biri olarak nitelendiriliyor.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77