• BIST 100.724
 • Altın 235,284
 • Dolar 5,5829
 • Euro 6,3070
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 12 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Trabzon 9 °C

Tarıma teknopark dopingi

Mustafa ÇAKIR

Samsun'u tanımlayın dediğiniz herkes “İki önemli ovası bulunan” diye başlıyor söze. Lakin o sözün içini dolduran ovaların zenginliğinden maalesef yararlanamıyoruz. Çünkü, çiftçi iyi yönlendirilemiyor. Yönlendirilen çiftçinin ürettiği de sanayi ile buluşmuyor. Sıkıntı burada.

Üretici ile entegre olmuş tesisler başarılı hikayeler sunuyor. Bafra'da iki sanayicinin kurduğu salça fabrikası bunun canlı örneği. Şimdi bir çırpıda aktaramadığım başka hikayeler de var.

Diğer yandan, tarım ürünlerinde yaşanan ikame sıkıntısı giderek artıyor. Betona kurban giden ovalar ve küresel ısınma gibi nedenler tarımsal üretimi kısıtlarken, doğal ürün bulmayı zorlaştıran hain gelişmeler sağlıklı gıda teminini sıkıntıya soktu.

Dün Samsun Valisi Hüseyin Aksoy'un başkanlığında ki Samsun Teknoparkı ile ilgili toplantıda gündeme gelen Tarım Teknoparkı'nı hep birlikte önemsemeliyiz. Urfa'da hayata geçen Tarım Teknoparkı'nın bölgeye katacakları aşikar. Samsun ise yıllardır gazetelere yansıyan ziyan olan ürün fotoğraflarının yerini insanlığa sağlıklı gıda sunan imaja bırakabilir, çok rahat.

Akademisyenin, sanayicinin ve toprağı işleyen köylünün buluştuğu bir yapının Tarımsal üretimde hem verimi hem de çeşitliliği artıracağı kesin. Tarımsal Ar-Ge'nin merkezi Tarım Teknopark'ının kuruluşu Samsun'un bir başka yönden zenginleşmesi açısından hayati önem taşıyor.

Hava Kargo'su tamamlanmış, Dünya ile buluşmasında neredeyse engel kalmamış Bafra ve Çarşamba Ovası'nın mümbit topraklarında kim bilir hangi hikayeler yazılacak. Derelere dökülmeyen ürünler çiftçiyi zenginleştirdikçe, topraktan alınan ürünlerin işlendiği tesislerde oluşacak istihdam da çalışmanın başka bir kazancı olacak.

Samsun Gıda A.Ş.'nin imalat hazırlıklarını sürdürdüğü onlarca farklı başlıkta ürünleri de hayata geçtiğinde üreten Samsun'u izleyeceğiz.

Tarım ve Gıda Bakanlığı'nca “Deneme yanılma yöntemi” terk ettirilmeye çalışılan çiftçiye danışman atanmasının başarı örnekleri tazeliğini korurken, tarımda Ar-Ge'nin başlaması, Gıda OSB'nin tamamlanması Samsun'u Türkiye'nin gıda deposu yapacaktır.

Lakin burada bir hatırlatma yapmakta fayda var: Gıda OSB hızlı başladı ağır gidiyor. Ümitler sönmeden, köze kül düşmeden gerekli adımlar atılmalı.

Dün yüreklere heyecan taşıyan Tarım Teknoparkı hızla bitirilmeli.

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77