• BIST 99.835
  • Altın 243,334
  • Dolar 5,7445
  • Euro 6,4830
  • Samsun 3 °C
  • Ankara -3 °C
  • İstanbul 5 °C
  • Trabzon 5 °C

Tbmm Genel Kurulu

TBMM Başkanı Çiçek'in Başkanlık Divanı'ndaki görevlendirmeyle ilgili yazısı okundu

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulu'nda Başkanlık Divanı'ndaki görevlendirme konusunda yaşanan tartışmalara ilgili olarak Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in görevlendirme yazısı milletvekillerinin bilgisine sunuldu. 

TBMM Genel Kurulu'nda, HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan'ın "dünkü birleşimde beyanının yarım kaldığı" gerekçesiyle söz isteğini Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı'nın ret etmesi üzerine usul tartışması açıldı. 

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, bir milletvekilinin söz istemesi durumunda birleşimi yöneten Başkanvekili'nin söz vermesi gerektiğini savunarak, İçtüzüğün konuyla ilgili düzenlemenin uygulanmadığını söyledi. Veririm-vermem tartışmalarının Meclis'te daha çok zaman kaybına yol açtığını belirten Halaçoğlu, "Her milletvekilinin konuşmasında zaman zaman yanlış anlaşılmalar olabilir. Bundan dolayı açıklanma zarureti sağlanmalı" görüşünü kaydetti. 

HDP'li Kaplan da söz alarak, Bahçekapılı'nın yetki yazısı olmadığı için korsan şekilde Başkanlık Divanı'nı işgal ettiğini, ayrıca milletvekillinin tutanakla ilgili düzeltme isteğinin yerine getirilmemesinin keyfi yönetim olduğunu söyledi. Kendisine değil, oylarıyla Meclis'e gönderen milletin iradesine sayısızlık yapıldığını savunan Kaplan, "Sayın Cemil Çiçek, yazı vermediği sürece korsan başkanlık yapıyorsunuz" dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Doğan Kubat da Başkanlığın tutumunun lehinde olduklarını ifade ederek,  Kaplan'ın geri çekilen tekliflerin rapordan çıkarılması isteğinin de uygun olmadığını söyledi. İçtüzük'ten kaynaklanan hak ve yetkilerin kullanıldığını, ancak hakkın kötüye kullanılmasının hukukta korunmadığını belirten Kubat, "Her isteyenin beyanını düzeltme isteği, tutanak karşılaştırması yapılarak uygun zaman diliminde yerine getirilebilir. Başkanlık takdir hakkına sahiptir" diye konuştu. 

Kaplan, sataşma gerekçesiyle  söz alarak, "Sayın Kubat boşuna uğraşma, sana ders verebilirim burada. Eğer hukuk, kanun işleseydi kadınlara saldırı olduğunda, milletvekili üç metreden düşüp ölüm tehlikesi geçirdiğinde işlerdi. Başkanlık Divanı objektif olsaydı, bu kadar kavga, şiddet görüntüsü olmazdı. Ee, be insaf ,vicdan sizde yoksa....İnsanlar sizin tasarınızın içinde olmak istemiyor, suç ortağınız olmak istemiyor, tekliflerini geri çekmek istiyor. Bu hakkı niye tanımıyorsunuz milletvekillerine? Geri çekmişlerse tekliflerini, yapacağınız hakkını, rızasını teslim etmektir" dedi.  

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, "İç Güvenlik Paketi'ni getirmek hakkın kötüye kullanılması değil de İçtüzüğün tanıdığı hakkı kullanmak kötüye kullanmak olacak. Biz İçtüzüğe uygun davranıyoruz. 7 Haziran'dan sonra AKP milletvekilleri muhalefet olarak bunlardan yararlanacak. Burada staj görüyorsunuz. Bizden öğreniyorsunuz. Size pratik kur yaptırıyoruz. 8 Haziran'dan sonra lazım olacak. Bu Meclis'e temel hak ve hürriyetleri ilgilendiren kanun getirildiğinde muhalefetin görüşünü alacağız. Sizin yaptığınız gibi hakları gasp ederek, saldırarak, tehdit ederek değil. CHP'nin  iktidar anlayışını, ülkemizi nasıl huzura, güvene götürdüğümüzü göreceksiniz" diye konuştu. 

Bahçekapılı, tutumunda değişiklik olmadığını belirterek, Meclis kurulduğundan beri ilk defa bir uygulama yapıldIğını ifade etti. Bahçekapılı, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in, "TBMM Genel Kurulu gündeminin yoğunluğu ve çalışmalarının uzun sürmesinden dolayı Genel Kurulun 21 Şubat 2015 tarihli 60. birleşiminde Başkanlık Divanı'ndaki Başkanlık görevini dönüşümlü bir şekilde Sadık Yakut ve Ayşe Nur Bahçekapılı'nın yürütmesini, katip üyelik görevini Muhammet Bilal Macit ve Muharrem Işık'ın yürütmesini, bu katip üyelerin bulunmaması durumunda diğer katip üyelerin Genel Kurul'u yöneten Başkan'ın talebi üzerine görevi yürütmesini" içeren yazısını okudu. 

Bahçekapılı, Kaplan'a, "Divanı korsan olarak nitelendirdiniz. Özür dileyecek misiniz?" diye sordu.

"Bu divan korsan değil, bu Divan Gazi Meclis'in Divanıdır ve burada kimlerin görev yaptığını da hepimiz bilmekteyiz" diyen Bahçekapılı, Çiçek'in yazısını Kaplan'a verdi.

CHP'li Gök'ün "AKP'li arkadaşlarımızı anlamak mümkün değildir. Bu arkadaşlarımız iki gün önce burada, kürsüde bulunan heyetinize 'yuh' çekmişlerdir" demesi üzerine Bahçekapılı, "sözlerinin herkes için geçerli olduğunu" söyledi.   

 

-"Dünya Anadil Günü"

 

Tartışmaların sona ermesi üzerine gündemdışı konuşmalara geçildi. 

HDP Ağrı Milletvekili Halil Aksoy, "21 Şubat Dünya Anadil Günü" konulu gündemdışı konuşmasına başlarken "Sayın Başkan, değerli Parlamenterler" sözünü Kürtçe söyledi. Aksoy,  Türkiye'de anadil tartışmalarında bilimsel ve pedagojik gerçeklerin geri planlara itildiğini belirterek, yaşanan olumsuzluklardan en çok çocukların etkilendiğini söyledi.

Aksoy'un sözlerini Kürtçe sonlandırması üzerine Bahçekapılı, "Kürtçe bilmeyen arkadaşlar var" dedi. Aksoy, Kürtçe söylediği sözlerin anlamını, "Dilimiz varlığımızdır. Dilimiz en büyük değerimizdir" şeklinde açıkladı.    

AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir de aynı konudaki gündemdışı konuşmasında, UNESCO'ya göre dünyada 2 bin 473 dilin kaybolma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, Türkiye'de 18 dil için de aynı tehlikenin geçerli olduğunu belirterek, "Yüz yıl içerisinde bir dili konuşacak çocuk kalmayacaksa, o dil tehlikede kabul ediliyor.  Dilin kırılgan olması birçok çocuk tarafından konuşulmasına rağmen, bu kullanımın ev gibi belirli alanlarla sınırlandırıldığı anlamına geliyor. Türkiye'de de örnekleri Zazaca, Çerkezce ve Abhazca olarak sıralanıyor. Açıkça tehlikede olan diller olarak çocuklar tarafından anadil olarak öğrenilme oranı oldukça düşük olan Abhazca, Hemşince, Lazca gibi diller gösteriliyor. Ciddi anlamda tehlikede olan diller, toplumun yaşlı kesimi tarafından konuşulan, orta yaşlı kesim tarafından anlaşılan ama çocuklara öğretilemeyen dilleri kapsıyor. Bunlar da Gagavuzca, Ladino gibi dillerdir. Son derece tehlikede olan diller, toplumun yaşlı kesimi tarafından nadiren konuşuluyor. Türkiye'de de bu kategoriye giren tek dil, Hertevin dilidir" dedi.

Özdemir de sözlerini bitirirken Kürtçe sözlerinin, "Dünya anadil gününü kutluyorum. Dil hayatın kaynağıdır; hem Fırat, hem Dicle hem Nil'dir" diye ifade etti. 

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77