• BIST 103.052
 • Altın 231,831
 • Dolar 5,4831
 • Euro 6,2439
 • Samsun 9 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 10 °C
 • Trabzon 8 °C

Trabzon’da kolbastı, Rize’de “Hanım Bana Tokat at!’

Mustafa ÇAKIR

Pazartesi günü Yavuz Yaman arkadaşımızla Trabzon ve Rize seyahatine çıktım.

Arkadaşlarımız beş aydır bölgede çalışıyorlar. Rize’de, Trabzon’da, Giresun’da, Ordu’da, Sinop’ta, Amasya’da, Tokat’ta, Çorum’da işdünyası ile buluşuyorlar.

Benim ise, Trabzon ve Rize’ye ilk seyahatimdi.

Her iki şehre, bize Samsun’dan referans olan insanların selamıyla vardığımızda "Hoşgeldiniz"le karşılanmak, bölgedeki her bir şehrin birbiriyle et ile tırnak gibi olduğunu gösteriyordu. Trabzon ve Rize’de aynı şehirde kaç yıllık dostlarla sohbet ediyormuşçasına geçti vakitler.

Trabzon ve Rize’ye giderken bizi yalnız bırakmayan Samsun’daki dostlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Bir şehrin insanları diğer şehirlerde ne kadar çok kıymet görüyormuş.

Pazartesi sabahı ilk durağımız Rize’de Gazeteci ağabeyimiz Mustafa Bayrak’ın ofisiydi.

Rize ile ilgili manevi katkılarını hiç unutamayacağımız Mustafa Bayrak’ın ofisinden ayrıldıktan sonra çok kıymetli işadamları, sivil toplum kuruluşlarının başkanlarıyla, siyasetçilerle tanıştık, sohbet ettik.

Sohbetin bir yerinde hemşehrileri “Zeki abi ne yapıyor?” diye sordu. Samsun TSO Başkanı Zeki Murzioğlu’nu telefonla arayarak bir tür telekonferansla Rize Ticaret ve Sanayi Odası’nın yönetimiyle buluşturdum. Duygusal bir ana tanıklık ederek ayrıldım, Rize TSO’dan.

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan’ın “Zeki abiye selamlarımızı” iletin mesajı da boynumuza borç oldu.

İkizdere’ye çıktığımızda ağaçlarla bezeli tepelerin arasındaki kayalara çarparak akan suyun sesinin insanın ruhunu nasıl mest ettiğini yaşadık.

Yaklaşık 2 bin metre rakımlı İkizdere’de de 0 rakımlı şehir merkezlerinde de işadamlarının Haberexen’e abone olması büyük gurur kaynağı. Anlıyoruz ki, artık bu marka bizim değil. Karadeniz’de sahiplenilmiştir ve bölgeye aittir. Bize düşen bu markaya daha çok katkı vermektir.

HABEREXEN markasının ne kadar özel olduğunu Trabzon ve Rize’ye gidince gördüm. 9 ilde olmanın bize kattığı değerin, yayınların içeriğindeki pozitif katkının kıymetini ve büyüklüğünü işadamlarından, abonelerimizden dinlemek bizi ziyadesiyle motive etti.

Çok büyük projelerle geliyoruz. Şimdi daha güçlüyüz. Çünkü, adlarını yazdığımızda “aaa, bu damı o projenin içinde” diyeceğiniz onlarca işadamıyla, siyasetçiyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, bürokratların desteğiyle Karadeniz’de bölgesel entegrasyonu hep birlikte sağlayacağız.

Ticaret ve Sanayi Odalarından, Ticaret Borsalarından da öyle proje talepleri geldi ki, müthişti. Bizim düşünmediğimiz projeleri bizden istediler.

İstenilen birçok görüşme talebini de zaman yokluğu nedeniyle gerçekleştiremedik.

Bugünden itibaren, işdünyasının talep ettiği o projeler için de çalışmaya başlıyoruz…

O işadamlarından bir kısmı ile kaldığımız otelde toplantılar yaptık. Tam o sırada bir telefonun ısrarla çalan kolbastı müziği dikkatleri sesin geldiği yöne çekti. Hepimizin yüzünde memnuniyet tebessümü ve gülüşü vardı. Çünkü, Arabistanlı turistin telefonunda kolbastı çalıyordu.

Çayın içimine doyum olmadığı memleketten Trabzon’a geçtiğimizde birbirini tamamlayan güzelliklere şahit olduk.

Dinamik kent yapısı ekonomide de geleceğe dönük yatırımlar hazırlığında. Özellikle turizme dönük yatırımlar Trabzon için önem taşıyor.

Yılın iki-üç ayında otellerde yer bulmak için araya referans koymanız bile yeterli olmayan Trabzon ve Rize’nin yüzünü Arap turistler güldürüyor. Araplar Trabzon ve Rize’ye hayranlığı her geçen yıl daha da artıyor. Önce 1 aylık doluluk yakalayan otellerde bu süre 2–3 ay arasına kadar uzamış.

Hatta bir yaygın gazete kupüründe yer alan başlık aslında onlarca cümleyi anlatıyor: Rize ve Trabzon’a gelip yaylaları gören Arap turist: “Hanım bana tokat at. Cennete mi geldik?”

Büyük bir hayranlık ve bağımlılık yapan güzelliği tasvir eden cümle!

Sürdürülebilir büyüme için kafa yoran şehrin ileri gelenlerinin Haberexen’in bölgesel entegrasyon vizyonunu desteklemeleri ekiplerimiz adına beni çok mutlu etti.

Trabzon’da içten misafirperverliği ile ağırlayan çok kıymetli işadamlarını, gazeteci ağabeylerimiz Murat Taşkın ve Osman Diyadin’i tanımaktan çok mutlu oldum.

Bölge insanının sosyal ve ekonomik alanlarda neden başarılı olduklarını da gözlemlediğimiz bu coğrafya ile bütünleşen fikrimizle gelecekte çok başarılı proje sonuçlarına ulaşılacağı muhakkak.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu’nu, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu’nu ve Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Cirav’la konuşunca bölgenin yarını adına umudun tazelenmesi, güçlenmesi elbette ki kaçınılmaz.

Karadeniz Bölgesi ile ilgili yazılacak çok güzel tespitlerimiz var. Onları da zaman içinde sizlerle paylaşacağım. Özellikle Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ve Trabzon Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun “bölgesel entegrasyon vizyonu” ile ilgili tespitlerini Çarşamba günü yazacağım.

Kayda geçirilecek o kadar çok bilgi var ki! Lakin, hepsini bir günde ifade etmek mümkün değil. Görüşmek isteyen ve görüşmek istediğimiz çok sayıda işadamına vakit ayıramadığımız gibi yaptığımız ziyaretlerin detaylarını da zaman içinde kaleme alacağım.

 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77