• BIST 98.272
 • Altın 233,554
 • Dolar 5,4821
 • Euro 6,2056
 • Samsun 12 °C
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 16 °C
 • Trabzon 9 °C

TSO'nun seçimi

Mustafa ÇAKIR

Samsun iş dünyası ve hatta Samsun siyasetini yönlendirenler 7 Şubat 2009 tarihinde yapılacak Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) seçimlerine kilitlenmiş durumda.

 

STSO seçimleri Samsun'un TSO'nun kanunla desteklenen sivil toplum kuruluşu olmasının yanında kent ekonomisine yön veren en büyük kuruluş olması nedeniyle de gözleri üzerinde topluyor.

 

7 Şubat'ta yapılacak Meslek Komitesi ve Meclis üyeleri'nin belirleneceği seçimler için hem mevcut Başkan Sayın Adnan Sakoğlu hem de değişim isteyen isimler ciddi bir çalışma yürütüyor.

 

Ancak bu süreçte demokrasi anlayışının çok güzel bir şekilde işlediğini söyleyebiliriz.

 

Önceki gün seçim süreci ile ilgili görüşmek istediğim Sayın Adnan Sakoğlu'nun; “Seçim takvimi başlamıştır. Bugün konuşmamız doğru olmaz. Sohbet için her zaman beklerim” demesi, seçimin demokratik bir zeminde gerçekleşmesi için ortaya koyduğu hassasiyeti gösteriyor.

 

Zira benzer durum diğer isimler için de geçerli; herkes sahada çalışıyor, seçimden zaferle çıkmak için mücadelesini veriyor.

 

Ancak süreci olumsuz etkileyecek, demokratik anlayışın dışına çıkacak açıklamalardan kaçınılıyor.

 

dönem Ticaret ve Sanayi Odası'nın Yönetim Kurulu'nda yer alan ancak bugün “Sayın Sakoğlu'na muhalifler arasında” diye bilinen Sayın Mennan Bilevci, önceki günkü yazımdan sonra son beni aradı.

 

Ve aynen şunları söylüyordu: “Ben ne Sayın Adnan Sakoğlu'nun ne de diğer isimlerin karşısındayım. Ben sadece grubumdan çıkmak için mücadele ediyorum.”

 

Bu açıklamalar seçim sürecinin ne kadar hassas ve ciddiyetle yönetildiğini gösteriyor.

 

Peki, bu seçim neden önemli ve bu kadar dikkate alınıyor?

 

Çünkü meclise girmeden, meslek komitesinde yer almadan şehir ekonomisiyle ilgili gelişmelere müdahil olmak STSO adına çok mümkün değil.

 

Samsun'un gelişim sürecini iş dünyası adına Samsun Ticaret ve Sanayi Odası yürüttüğünden, son yıllarda kentin gösterdiği gelişime paralel olarak TSO'nun yetersiz kaldığını ifade eden işadamları “değişim” mücadelesi hızlandırdı.

 

Yaşanan bu tablodan sonra ister mevcut yönetim, isterse de “değişim” isteyen işadamları yönetsin Samsun TSO'yu; kazanan Samsun olacaktır.

 

Çünkü, yaşanan süreç hem TSO'nun mevcut yönetimine hem de kent yönetiminin diğer paydaşlarına önemli mesajlar içermektedir: İş dünyası, merkezi hükümet ve yerel kalkınma hamlelerine paralel hareket eden bir organizasyon istemektedir. Bu organizasyon sadece TSO'nun ortaya koyacağı bir yapı olamayacağı gibi tek bir kurum ya da kişinin altından kalkacağı iş de değildir. Ancak, bu organizasyonun TSO merkezli olmasının kalkınma hamlesini hızlandıracağı görüşü vurgulanıyor.

 

7 Şubat 2009 tarihinde yapılacak Ticaret ve Sanayi Odası'nın seçimi sadece TSO'nun değil aynı zamanda Samsun'un seçimi olacaktır.

 

Ve sonuç ne olursa olsun Samsun kazanacaktır.

 • Yorumlar 9
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77