• BIST 97.515
 • Altın 187,165
 • Dolar 4,5951
 • Euro 5,3502
 • Samsun 24 °C
 • Ankara 24 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Trabzon 25 °C

Türk Bayrağı'na Saygısızlık! Şehitleri Anarken Vicdanlar Sızladı!

Türk Bayrağı'na Saygısızlık! Şehitleri Anarken Vicdanlar Sızladı!
Çanakkale Zaferi'nin yıldönümde, Atakum'da inşaatı devam eden Emniyet Müdürlüğü binasının çatısındaki Türk Bayrağı vicdanları sızlattı.

Atakum'da yapımı devam eden yeni Emniyet Müdürlüğü binasında yer alan Türk Bayrağı'nın yıpranmış hali  dikkatleri çekerken, yetkililerin konuya duyarlı olması isteniyor. Fotoğrafta Bayrağın dörtte birinin koptuğu görülüyor.

Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’üncü yıldönümünde Samsun'un Atakum ilçesinde yapımı devam eden yeni Emniyet Müdürlüğü binasında yer alan Türk Bayrağının yıpranmış ve eskimiş hali içler acısı durumda.

"Rengini şehitlerimizin kanından alan al bayrağımızın böylesine kutsal bir günde bu halde görmek bizi derinden yaraladı" diyen vatandaşlar, yetkililerin konuya duyarlı olmasını istiyor.

Türk Bayrağı Kanunu'nda yırtık, yıpranmış, eskimiş Türk Bayrağını kullananlara idari para cezası uygulanacağı yer alıyor.

İŞTE TÜRK BAYRAĞI KANUNU'NUN YASAKLAR VE CEZALAR BÖLÜMÜNÜ İÇEREN O MADDELERİ

Yasaklar

Madde 7 – Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya uniforma şeklinde giyilemez.

Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.

Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.

Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır.

Cezalar

Madde 8 – (Değişik: 23/1/2008-5728/421 md.)

Bu Kanuna ve çıkarılacak tüzüğe aykırı olarak Bayrak yapmak, satmak ve kullanmak yasaktır. Bu yasağa aykırı olarak yapılan Bayraklar o mahallin yetkili amirlerince toplatılır.

Bu Kanun hükümlerine aykırı davranışta bulunanlara, fiilleri suç oluşturmadığı takdirde mahalli mülki amir tarafından Kabahatler Kanununun 32 nci maddesi uyarınca idarî para ceza verilir. 

img_4482.jpgimg_4469.jpgimg_4451-001.jpg

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77