• BIST 101.048
 • Altın 235,827
 • Dolar 5,5777
 • Euro 6,3019
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 12 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Trabzon 9 °C

Türkçe ile insanlık kazanıyor

Mustafa ÇAKIR

 

Aynı dili konuşmayı başarmak, aynı ideal etrafında buluşmak kolay değil. Zihindeki aynı dil hedefinden önce birbirini anlamak için aynı lisanı konuşmayı başarmak gerekiyor.

Bugün; Dünya ekonomisine, siyasetine yön veren ülkelere bakın dillerini Dünya’nın en ücra köşelerine kadar ulaştırmayı, oralarda konuşturmayı başarmışlar.

Son 30-40 yıldır Türkiye’yi Dünya’ya taşıyan gönül erleri var. Öyle ki, adını dahi bilmediğimiz birçok ülkede açılan okullar, dil kursları ile Türkiye’nin ve Türk insanının barışa, kardeşliğe açık sinesinde kin ve öfkeyi eritiyorlar.

Parayla, servetle, siyasetle, fiziki güç algısıyla elde edilemeyecek sonuçlar sevgiyle, kardeşlikle ve Türkçe’nin, Türk insanının Dünya Barışı’na duyduğu özlemin dille dökülen sevecenliği ile sağlandı.

Birleşmiş Milletler’e üye 193 ülkenin 140’ı Türkçe Olimpiyatları için Türkiye’de buluştu. Bugün o ülkelerde Türkçe ile evrensel barışa giden gönül erleri yetişiyor.

Dünya’nın iletişimle küçüldüğü günümüzde sevgi, hoşgörü ve temel insani değerlerde buluşmayı hedefleyen bilinci açık nesiller yetiştirmek zorundayız. Zira, daha çok kazanma hırsıyla gözü dönen, insanlıktan çıkan bireyleri ancak gönül sıcaklığı ve şefkat ile terbiye edebiliriz.

11 yıldır gerçekleşen Türkçe Olimpiyatları’ndan önce Türkçe’nin sevgi ve kardeşlik dili olacağını söyleselerdi inanamazdım. Yurt dışına çıkanlar bunu daha iyi bilirler. Tek dil vardı: İngilizce.

Peki ya bugün; Afrika’dan Rusya’ya, Avrupa’dan Amerika’ya, Arabistan’dan Çin’e kadar her coğrafyada Türkçe bilen birilerini görmek, gözlerindeki sıcaklığı algılamak Dünya’nın tek vatan olduğu hissi veriyor. Güven veriyor.

Akıncılar da diyebileceğimiz, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun olduktan sonra çok yüksek maaş ve mevki tekliflerini ret edip insanlık sevdası için yollara düşenlerin emeklerini görüyoruz, bugün.

Onların fedakarlıklarını görmeden, bilmeden Türkiye’de ailesinin yanında, yuvasında yaşayan, hayat standardından taviz vermeyen bizlerin algılamakta zorlandığımız çok yönleri var, bu insanların.

Nasıl olur da böylesine fırsatları elinin tersi ile itip başına ne geleceğini bilmedikleri topraklara akın edebildiler?

Bizim yaptıklarımız fedakarlıksa, onlarınkini hangi kelimeyle tanımlayacağız?

 Onların emeklerini alkışlatan ülke ve girdaba düşen insanları kurtarma ideali.

Dün akşam Yaşar Doğu Kapalı Spor Salonu’nda 10 bini aşkın insanın alkışında, sahnede Kenya’dan, Bosna’dan, Irak’tan Endonezya’dan gelen çocukların dillerinden dökülen nağmelerde, sözcüklerde, kelimelerde o ideal vardı.

Alkışlamanın yetersiz kaldığı tablonun başarısını takdir etmeyi bile hadsizlik sayıyorum. Haddi bilmek; “Ben ülkem için, insanlık için, dünya barışı için ne yaptım? Ne yapabilirim?” sorusuna vicdanlarda cevap bulabilmek ya da o soruları yanıtlayacak adımlar atabilmektir.

Bizim ne yaptığımızı yalnız biz biliyoruz, dönmemek üzere akın eden gönül erlerinin yaptığını tüm Dünya!

Söyleyin; bugüne yatırım yapan, rahatından vazgeçemeyen bizler mi yoksa geleceğe yatırım yapan Dünya’nın 140 ülkesinde Türkçenin ortak dil olmasına hizmet eden, isimlerini dahi bilmediğimiz gönül erleri mi daha kazançlı işler yaptı?

Türkçe ile insanlık kazanıyor…

 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77