• BIST 90.575
  • Altın 193,199
  • Dolar 4,8409
  • Euro 5,6726
  • Samsun 28 °C
  • Ankara 28 °C
  • İstanbul 29 °C
  • Trabzon 27 °C

Türkiye-macaristan İş Forumu

Macaristan Başbakanı Orban:

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan Başbakanı Viktor Orban, "Ekonomide geçtiğimiz dönemde mükemmel sonuçlar verdiniz. Farklı soru, bu Türk başarısı neye bağlı? Biz neler öğrenebiliriz sizlerden" dedi.

Orban, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen Türkiye-Macaristan İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye ve Macaristan'ın geçtiğimiz dönemde birlikte iyi çalıştığını belirterek, bu çalışmaların öncüsünün de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi.

Macaristan Eximbank'ın İstanbul'da bir ofis kuracağını, Türk ve Macar iş dünyasının işbirliği için 170 milyon dolarlık kredi açacağını anlatan Orban, şunları kaydetti:

"Ülkelerimiz, 25'er milyon dolarlık sermaye fonu oluşturacak. Firmalarımızın, üçüncü ülkelerin pazarlarında birlikte yer alma konusunu destekleyeceğiz. Türk firmasıyla Rusya'da petrol çıkarma anlaşmaları mevcut. Karedeniz'de de bunu gerçekleştireceklerdir. Vize şartlarında kolaylaştırma yaptık. Macaristan'da 780 Türk öğrencisi eğitim görmektedir. Macar Devleti, 150 tam burs sağlamıştır, Türk öğrencileri için. Bugün iki başkent arasında kardeş belediye anlaşması, İstanbul ile su konusunda anlaşma yaptı."

"Ortak düşüyoruz, bu çok az karşılaşılan bir ayrıcalıktır" ifadesini kullanan Orban, şöyle devam etti:

"Siyasette sempati ve dostluk, samimi konuşmak için gereklidir. Macaristan Başbakanı, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı iki ülke arasında güven ve dostluk mevcuttur, geleceği ortak şekilde düşünebiliyoruz. Sizler büyük ülkesiniz, coğrafi olarak. Macaristan daha küçük ülke. Biz Avrupa Birliği üyesi ülkeyiz, siz AB üyesi değilsiniz henüz. Ekonomide geçtiğimiz dönemde mükemmel sonuçlar verdiniz. Farklı soru, bu Türk başarısı neye bağlı? Biz neler öğrenebiliriz sizlerden. Bu son derece tehlikeli soru. Moda şu; Batılılar, Batılılardan öğrenir, eğer biri Doğulu birisinden bir şey öğrenmek isterse demokrasi açısından güvenilir bir başbakan olmadığı söylenir. Ben öyle duruma düştüm. Bizim kıtamız Avrupa, ekonomide başarısız. Akıllı insan soruyor: Niçin başarısız?"

Türkiye'nin, Avrasya'nın ekonomide en başarılı ülkelerinden biri olduğunu ifade eden Orban, " Bu aile politikasını da ben Sayın Başbakan'a sormak istiyorum. Siyasette aileyi yerleştirmek nasıl mümkün oldu? Sayın Başbakan'dan bunu memnuniyetle dinlemek isterim" diye konuştu.

-"Hala soğuk savaşın düşüncelerini geride bırakamadık, aşamadık"

Türkiye ve Macaristan'ın Avrasya'da gerginlik istemeyen iki ülke olduğuna işaret eden Orban, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu siyasette söylendiğinde, bugünün dünyasında bunun ayrı önemi var. Benim tecrübem şu; biz burada, Avrupa'da, Batı'da hala soğuk savaşın düşüncelerini geride bırakamadık, aşamadık. Hala Batı veya Doğu diye düşünüyoruz. Geleceğin sorusu şu; Batı nasıl Doğu ile işbirliği yapabilir, Doğu nasıl Batı ile işbirliği yapabilir. AB, dış ülkelerle nasıl işbirliği yapabilir. AB'ye girmek isteyen Türkiye ile nasıl işbirliği yapılabilir. Buna cevap vermedikçe muazzam imkana, Doğu ile Avrasya arasındaki işbirliğine cevap veremeyeceğiz. İşbirliğini düşünmek lazım." 

-Ekonomi Bakanı Zeybekci

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de yaptığı konuşmada, Türklerin, dünyada Macarlara "Macar" diyen ikinci millet olduğunu, iki halkın ortak birçok kelimesi bulunduğunu ifade ederek, "Türkiye'de yüzbinlerce Atilla var. Benim en büyük oğlumun adı da Atilla. Atilla'nın torunları olmaktan gurur duyduğumuz aynı ailenin çocukları olarak sizleri selamlıyorum" diye konuştu.

Budapeşte'de verimli görüşmeler yaptıklarını, amaçlarının  5 milyar dolarlık hedefe çok hızlı şekilde ulaşmak olduğunu anlatan Zeybekci, iki ülke ticaretinin şu anda 2 milyar doları geçtiğini, önümüzdeki dönemde belirlenen hedefe ulaşabilmek için ticaret önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini kaydetti.

Yakın süreçte Türk ürünlerinin, nakliye şirketlerinin, tam anlamıyla serbestlikle Macaristan'dan geçeceğine olan inancını dile getiren Zeybekci, "Türkiye-Macaristan birbirini tam anlamıyla tamamlayıcı ülke. Un, var, şeker var, yağ var. O zaman bunları bir araya getirip helva yapalım deriz. Türkiye ve Macaristan'ın da bir araya gelip helva yapma zamanı geldi, diye düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77