• BIST 95.852
  • Altın 190,917
  • Dolar 4,6622
  • Euro 5,4311
  • Samsun 21 °C
  • Ankara 14 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Trabzon 23 °C

Üniversite Öğrencisi Özgecan'ın Öldürülmesi

Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, Sakarya, Çankırı, Zonguldak, Bartın, Kocaeli ve Kastamonu'da protesto edildi

SAKARYA (AA) - Mersin'in Tarsus ilçesinde üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, Sakarya, Çankırı, Zonguldak, Bartın, Kocaeli ve Kastamonu'da protesto edildi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Sakarya Şubesi ile Sakarya Üniversitesi Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAÜKAM) üyeleri ile bir grup öğrenci, Esentepe Kampüsü'ndeki kütüphanede bir araya geldi.

KADEM İl Temsilcisi Hülya Terzioğlu, Mersin'deki cinayetin kelimelerle ifade edilemeyeceğini söyledi.

Suçluların, adaletin vereceği en uygun cezaya çarptırılmasını beklediklerini belirten Terzioğlu, "Yalnız Özgecanlar ve onların aileleri değil, tüm kızlarımız, kadınlarımız, anne ve babalarımız bu girift ve çok yönlü sosyal problemin içindedir. Kadına karşı şiddetin her türü reddedilmeli. Kadınlara karşı sözlü ve fiziki tacizin önlenmesi adına eğitimler verilmeli" diye konuştu.

Terzioğlu, şiddetin önlenmesi için çalışma alanları ve ceza kanunlarında caydırıcı düzenlemeler yapılması gerektiğini kaydederek, şiddet uygulayan kişiler üzerinde psikolojik, tıbbi, sosyolojik ve çok yönlü araştırma yapılmasının faydalı olacağını anlattı.

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas da benzeri olayların yaşanmaması için herkesin üzerine düşen görevi yapacağını söyledi.

"Bu tür olaylara karşı tepkimizi ortaya koymaktayız" diyen Elmas, "Kampüs dışında da aydınlatmalar yetersiz. O konuda da belediyemizden destek istirham ettik. Bunlar tedbir açısından çok önemli. Başka konularda da gelecek talepleri çok üst düzeyde karşılamaya hazırız. Rektörlük olarak bu konuda bildiklerimizi uyguluyoruz. Öğrencilerimiz bize kutsal emanettir. Bu konuda her türlü tedbiri tereddüt etmeden uygulayacağımızı söylemek istiyorum. Özgecan'a Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum" ifadesini kullandı.    

- Çankırı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Adnan Taha Tuğrul, Uluyazı Kampüsü'nde bir araya gelen öğrenciler adına yaptığı açıklamada, Özgecan'ın vahşice katledilmesini kınadıklarını söyledi.

Yapılanın cezasız kalmayacağını belirten Tuğrul, "Mersin'de içimizden biri olan öğrenci arkadaşımızın vahşice katledilmesini kınıyor, bu vahşetin cezasız kalmayacağından şüphe duymuyoruz. Bu cezanın şekli ya hadım ya da idam olmalıdır. Ölümle sonuçlanan cinsel istismar suçları için idam cezası getirilebilmesi amacıyla yasa çıkarılmalıdır" dedi.

Önüne gelen herkesin dolmuş, otobüs ve taksi şoförü olmaması gerektiğini savunan Tuğrul, yerel yönetimlerin bu konuda çalışma gerçekleştirmesini istedi.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

- Zonguldak

Zonguldak Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri, Özgecan Aslan'ın öldürülmesini protesto etti.

Komisyon Başkanı Avukat Goncagül Avcı, yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır defalarca dile getirdiklerini söyledi.

Kadınlarla erkekler arasında fiili eşitsizlik ve her türlü ayrımcılığın sonucu şiddete karşı acil önlem alınması gerektiğini belirten Avcı, şöyle konuştu:

“Önümüze çıkan acı gerçek, sorunun çözümünün toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı bakış açısının değiştirilmesi gerekliliği ve bu konuda bir arpa boyu yol alamamış olmamız. Aile içinde kadın ve erkeğe biçilmiş kalıplarla ve kadını birey görmeyen anlayışla yetişen çocuklar, yaşamı boyunca şiddet uygulamaya eğilimli olmaktadır. Bu kısır döngüyü durdurmak için şiddetle mücadelede kararlı devlet politikasına ihtiyaç vardır. Devletimiz çağdaş sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmeli, bu konuda gerekli hassasiyeti göstererek, eğitim çalışmaları yapmalı ve yasal düzenlemelerle toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamalıdır.

Öldürülen ya da şiddete uğrayan kadınların giydikleri elbiselerin rengi, makyaj yapmaları, evlerine bir saat geç gelmeleri, cep telefonuyla sıkça konuşmaları gibi nedenler tahrik sayılarak büyük ceza indirimleri uygulanmaktadır. Toplumun en savunmasız kesimi olan kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz.”

Avcı, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi. 

- Bartın

Bartın Barosu Kadın Hakları Temsilcisi Serpil Yalçın, adliye önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır dile getirdiklerini söyledi.

"Aile içinde kadın ve erkeğe biçilmiş kalıplarla, kadını birey görmeyen anlayışla yetişen çocuklar, yaşamı boyunca şiddet uygulamaya eğimli olmaktadır" diyen Yalçın, "Bu kısır döngüyü durdurmak için şiddetle mücadelede kararlı devlet politikasına ihtiyaç vardır. Senin ve senin gibi pek çok kadının hayatta kalmasını sağlayamadığımız için özür dileriz Özgecan. En azından yargılama sürecinde davaya müdahil olup, sanıkların en ağır şekilde cezalandırılması için elimizden geleni yapacağız" ifadesini kullandı.

Baro Başkanı Ferhat Parlatır da Özgecan’ın ailesi ve sevenlerine başsağlığı dileyerek, “Kadınlarımızın özgürce yaşayabileceği dünya sunmak için sivil toplum örgütlerimizi ve devletimizi göreve davet ediyorum” dedi.

Basın açıklamasına siyah kıyafetler giyen avukatlar da katıldı. 

- Kocaeli

İnsan Hakları Savunucuları Derneği Genel Başkanı Ali Akbaş, yaptığı yazılı açıklamada, Özgecan Aslan ve Kocaeli'ndeki Nuran Dutlu cinayetlerini işleyenleri lanetlediklerini kaydetti.

Yaşananlardan bir süre sonra mazlumların unutulmasını doğru bulmadıklarını ifade eden Akbaş, hükumetin bu vakaların önüne geçmek için gerekli önlemleri alması gerektiğini bildirdi.

Akbaş, küçük yaştan itibaren "Allah korkusu", "kul hakkı", "başkasının namusuna yan gözle bakmanın haram olduğu" kavramlarının insanlara iyi öğretilmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Bu, yapılmazsa daha çok Özgecan Aslan, Nuran Dutlu cinayetlerini gazetelerde okuyup kahrolacağız, protestolar yapacağız. Bunlarla ne kadın cinayetleri sona erecek ne de Allah'tan korkmaz katiller, tecavüzcüler, kul hakkına girmekten vazgeçilecek. Her şey eğitimden geçer. İnsan hakları ihlallerinin tek reçetesi, Kur'an-ı Kerim'dir" değerlendirmesinde bulundu.

- Kastamonu

Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesi, AK Parti Kastamonu Gençlik Kolları Üniversite Birimi üyeleri tarafından protesto edildi.

Üniversite Birimi Başkanı Aydın Balcı, AK Parti İl Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, Özgecan'ın insanlıktan nasibini almamış canilerce akıl almaz şekilde katledildiğini söyledi.

Katillere en ağır cezanın verilmesinin zorunluluk olduğuna işaret eden Balcı, şöyle konuştu:

"Geldiğimiz noktada bazı bakanlarımızın da zikrettiği üzere idam cezası tekrar gündeme getirilmelidir fakat idam cezası da nihai çözüm değildir. Bir sorunun en kesin çözümü, o sorunla karşılaşılmasını engellemektir. Bunu yapmanın yolu ise ahlak eğitiminden geçmektedir. Karşısındaki hanımı, kız kardeşi gibi göremeyen ve ona cinsel obje olarak yaklaşan sapkın zihniyetle mücadele için öncelikli tedbir ahlak eğitimi konusunda yoğunlaşılmalıdır. Ahlaki değerlerden yoksun insan, her türlü caniliği yapmaya yatkın olacaktır. Dolayısıyla genç nesillerimizin selameti açısından ahlak eğitimi üzerinde yoğun durulmalıdır.

Bu değerler insanlara küçük yaşlardan itibaren öğretilirse, bu ve benzeri vahim olayların yaşanma olasılığı en aza düşürülecektir."

Açıklamanın ardından merhum öğrenci için dua okundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77