• BIST 99.535
 • Altın 239,079
 • Dolar 5,6384
 • Euro 6,3814
 • Samsun 8 °C
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 13 °C
 • Trabzon 8 °C

Vampir miyiz?

Mustafa ÇAKIR

 

Son günlerde kiminle konuşsam aynı şikayeti yapıyor: Bu kentte birileri kavgadan besleniyor. İşler o nedenle düzgün gitmiyor.

 

Samsun'la ilgili methiyeler dizerken; Karadeniz'in en büyük kenti, 4 OSB'miz var, kara-demir-deniz ve hava yolu ulaşım ağının aynı anda buluştuğu 3 şehirden biriyiz, bölgenin 3 limanlı tek kenti, bölgenin ticari altyapısı en yüksek kenti, insan kaynağı açısından en zenginiz, bölgenin enerji merkezi oluyoruz ve şuan aklıma gelmeyen onlarca daha üstünlük sayabiliriz.

 

Kabul edin Samsun büyüyor. Hem de kavgadan beslenenlere rağmen…

 

Onca üstünlüğün yanı sıra, hala yatırımcılara altyapısı oluşturulmuş yeterli arazi sunamazken, girişimcilerin şehre gösterdiği ilginin artması bunun göstergesi değil mi?

 

Enerji ile ilgili mobil santral ya da çevreye zarar verecek yatırımları kast etmiyorum. Onların dışında, otel, alış-veriş merkezi, yat imalatı, çağrı merkezi, demir-çelik gibi sanayi yatırımlarından bahsediyorum.

 

Bir-iki enerji merkezli ve çevreye zarar vereceği kaygısı taşınan yatırımları öne sürerek istihdam açısından fırsat olarak görülen girişimleri ürkütmenin yanlışlığını görmek lazım.

 

Yani yaş ile kuruyu birbirine karıştırmamanın, sapla samanı ayırmanın gerekliliğini vurguluyorum.

 

Belki şeytan taşlamaktan selavat getirmeye vakit bulamayanlar olabilir. O nedenle de bir hatırlatmayı yararlı görüyorum: Dün AK Partili gençleri kabul eden Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehirde oluşan yatırım iklimine dönük önemli bir açıklama yaptı. Samsun'da kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığına dikkat çekti. Raylı Sistem inşaatında çalışanların yüzde 80'i Samsun dışından temin edilmiş.

 

Şu yatırım gelsin bu yatırım gitsin derken, istediğimiz yatırımlar geldiğinde çalıştıracak insan bulamadığımızı da görmek zorundayız.

 

Yukarı ile uğraşırken aşağıdan ayağımızı bağlıyoruz, haberimiz olsun.

 

Yatırımcı gelsin ancak, o yatırımın şehre sağlayacağı katma değerin somut çıktısı istihdam için mesleki eğitimi tetikleyecek adımlar atılmalı.

 

Bir yanlış da şu: Bu kentin hangi olumsuz gelişmesi yaşansa gözler hemen 3-5 kişi yada kuruma çevriliyor.

 

Sanki dart oynuyoruz. Canımız sıkıldıkça vurun abalıya misali, eleştir dur.

 

Sonra. Sonrası yok.

 

Karşı açıklamalar ya da suskunluk. Ardından oluşan o kavga ortamından yine birileri menfaat elde ediyor.

 

Şunun adamı, bunun adamı yaftalarıyla kent çok yoruldu.

 

Allah aşkına, biz vampir miyiz ki –kandan besleniyor gibi - sürekli kavga oluşturmanın çabasındayız. Biraz huzuru neden kendimize çok görürüz?

 

Şunu bilelim ki Samsun'u yöneten ya da kanaat önderi tanımlamasıyla özdeşleyen 400-500 kişi var. Bu insanlar uzlaşıyı tetikleyecek bir adım atsa şehir güllük – gülistanlık olacak.

 

Son bir hatırlatma!

 

Eğer bu kentin Milletvekilleri, Valisi, Belediye Başkanları hatalı işler yapıyorsa, onların etrafında bulunup da yaptıkları yanlışları söyleyemeyenler onlardan daha da suçlu. Bu insanlar, meclislerden ayrılıp gazete gazete dolaşıp yanlışları anlatacaklarına kendilerini dost bilen Milletvekili, Vali, Belediye Başkanlarına “yanlış yapıyorsunuz” demeliler.

 

Yanlış sadece gazetelerin, televizyonların, dergilerin yazıp-çizmesiyle düzelmez. Kenti paylaşan herkesin çabası gerekiyor.

 • Yorumlar 7
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77