• BIST 101.048
 • Altın 235,827
 • Dolar 5,5777
 • Euro 6,3019
 • Samsun 10 °C
 • Ankara 12 °C
 • İstanbul 12 °C
 • Trabzon 9 °C

YEDAŞ'taki dönüşümün kaptanı; Türkoğlu...

Mustafa ÇAKIR

Kendisini ilk 10 Ocak 2011 pazartesi günü tanıdım. Dinamik, enerji dolu duruşuyla yeni dönemin işaretlerini beden diliyle haber veriyordu. Yatırımlar, vizyon; temsil ettiği kurumun doğasında vardı ve yarının güncel başlıklarını içeriyordu.

YEDAŞ’ın devir tesliminden sonra düzenlenen basın toplantısında Çalık’ın enerjiye bakışını anlatırken dikkatimi en çok pozitif yaklaşımı çekmişti. Enerji dolu portresi ile örnek bir profesyonel olduğu izlenimleri oluşmuştu.

O günden bu güne YEDAŞ’ı spordan eğitime, sanattan dezavantajlı gruplara kadar uzanan sosyal sorumluluk projelerinin merkezinde gördük.

Kamunun hantallığından özel sektörün dinamikliğine aynı insan kaynağı ile hiçbir değişikliğe gitmeden geçmek her babayiğidin harcı değildi. Ahmet Çalık, hemşehrisi Nurettin Türkoğlu’na bu dönüşüm görevini tevdi etmişti.

O kararın isabetli olduğunu sadece Çalık Yedaş’ın 2 yılda sağladığı dönüşümden değil Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerinde aldığı mesafelerden de görüyoruz. Tükenmeye yüz tutan zanaatlardan hayvan türlerine kadar koruma ilkesi, iyi niyetli çabalara sağlanan sponsorluk desteği ile verilen enerji takdire şayan.

Her başarının iletişimle başladığını stratejileriyle ile anlatan Çalık Yedaş, sosyal ve asli işlere yatırımlarını paralel olarak yürütmeyi başaran nadir kurumlardan.

YEDAŞ’ta yaşanan durum küçümsenmeyecek bir dönüşümdür. İnsan kaynağının motivasyonunun negatiften pozitife dönüşü, yatırımların hızlanmasında, tedarikçilerin Çalık Holding’in kimliğini taşıyan iş disiplinine uyumunda uluslararası alanda alınan bir çok ödülün temelini oluşturdu.

14 Ocak 2011 tarihinde de YEDAŞ’ın Çalık Yönetiminde Türkoğlu ile neler yapacağını yazmıştım. O tespitlerimde yanılmamışım.

Enerji dağıtımının verimli hale getirilmesinden, kayıp-kaçağın önlenmesine kadar rutin işlerdeki başarıyı yazmaya gerek duymuyorum. Çünkü, bunlar asli işler.

Orta Karadeniz’deki Samsun, Ordu, Sinop, Amasya ve Çorum’da Kurumsal Sosyal Sorumluluk projelerine verilen önem ve sonuç odaklı yaklaşımlar Çalık Yedaş’ın marka değerini yukarılara taşımaktadır.

Bu yazıyı yazdıran asıl konu başlığı da budur.

Çalık Yedaş, bir lisans şirketi olduğu için karına bakıp 5 ildeki kültürel ve sanatsal girişimlere, tükenmeye yüz tutan mesleklere can suyu olmayabilirdi. Kimse de bunu bir eksiklik olarak görmez, talepte de bulunmazdı.

Çalık Yedaş’ın üzerine vazife değilken yatırımı bulunduğu bölgenin gelişimini sağlayacak, dokusunu zenginleştirecek KSS anlayışını iyi okumak gerekir. YEDAŞ'la bölgedeki şirketler KSS ile firmaların marka değerlerinin nasıl içiçe geçtiğini görecekler.

Çalık Yedaş’a Avrupa’dan ve değişik noktalardan gelen ödüller sadece işini en iyi yaptığı için değil, her projeye üflenen ruhların katkısı olduğunu düşünüyorum.

Çalık Yedaş, kaptanı Nurettin Türkoğlu’nun çizdiği rotada kurumsal yapısı ve teknolojik yatırımlarıyla ödül alırken Samsun ismi de ön plana çıkıyor.

Türkoğlu belki yoğunluğunu artırmaya zemin hazırladığımı düşünecek ancak, Erzurum ve Kosova’daki enerji yatırımlarını da koordine eden bir isimden Samsun daha fazla istifade etmeli.

Çalık Holding’in profesyoneli neden Samsun’un mutfağında olmasın.

Biz, Nurettin Türkoğlu’ndan istifade etmeliyiz, deneyimlerinden katkı almalıyız.

Hantal bir kurumdan ödüle koşan bir yapıyı oluşturan birikimleri Samsun’a ve bölgeye taşımalıyız.

10 ocak 2011’den bugüne; kendini zor idare eden, karamsar insanların koridorlarında gezdiği, yatırımlarını atalete mahkum eden bir kurumdan birçok alanda ödül alan, yaptığı işi yansıtan enerji

dolu bir Çalık Yedaş’a gelindi.

Sokak ve cadde aydınlatmalarına yapılan yatırımlarla şehrin sokaklarını aydınlatan ışıklar Samsun, Amasya, Çorum, Ordu ve Sinop’u gerdandaki altın takılar gibi süslüyor.

Bugün, gençlerin işbaşvurularında deneyim olarak YEDAŞ’ı altın harflerle yazmaya başladığı da başka bir gerçek.

İki yılda gelinen nokta,bu.

 Yarını ise izleyip göreceğiz.

 • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Yazarın Diğer Yazıları
  Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77