• BIST 99.326
  • Altın 236,450
  • Dolar 5,5638
  • Euro 6,2937
  • Samsun -1 °C
  • Ankara 1 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Trabzon 6 °C

Zihniyet parti ile değişmiyor…

Mustafa ÇAKIR

"Geçmişini bilmeyen geleceğini planlayamaz" sözü sadece beylik bir deyim değil, günün anlamından geçmişe hakim olmayı işaret ediyor.

Heyhat hakim olmayı bırakın berbat etmek için yarışan, ranta çevirirken gerçek kazancı kaybedenlerin yönetiminde tarih de yok oluyor tabiatta.

Sözü çok uzatmaya gerek yok.

Kimi belediye başkanlarının vurdum duymaz yaklaşımları, umursamazlıkları ya da bilgisizlikleri nedeniyle ya ulaşım altyapısı oluşturulmayan doğa harikaları turizm ekonomisine kazandırılamıyor, ya da her türlü altyapısı sunulan eşdeğeri olmayan kıymetler paçavraya dönüştürülüyor.

Tarihi kentler birliği Samsun Buluşması’nın açılışına Büyükşehir Belediyesi’nin davetlisi olarak katıldım.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun’un tarihi kimliğine kavuşturmak için yaptıklarını aktardı.

Doğanın eski haline dönüştürülmesi için verilen mücadele takdirlik.

Diğer yandan Samsun Valisi Hüseyin Aksoy’un sunumunda, restore edilerek yalın haline dönüştürülüp Turizme kazandırılan tarihi mirasları dinledim.

Önceki hafta bir vesile ile gittiğim Afyon’dan dönüşte, yolu 2 saat uzatarak 12 yıl önce gördüğümde beni hayran bırakan Sakarya nehrinin doğduğu yeri birkez daha görmek istedim.

Suyun toprağın altından çıkarken, 90 derecede fokurdarcasına kaynağından buz gibi çıkışını izlemenin keyfi ve anlattıklarını çok az yaşamışımdır.

12 yıl önce ayağımın ucunu dokundurduğumda donacağımı sanmıştım. Sağlı sollu dizili ağaçların arasına süzülen Sakarya nehrinin doğuşunu 1-2 saat izlediğimi söylesem mübalağa olmaz.

Nehrin fışkırdığı toprağın dahi göründüğü berrak Sakarya nehrinin 800 kilometreyi aşan yolculuğunu bilmek, Necip Fazıl’ın “Sakarya” şiirini mırıldarken ruhunun dinlendiğini hissediyorsun.  Gözünle doğuşunu izlediğin suyun kıvrıla kıvrıla Karadeniz’e dökülmesi ilk o an ilginç gelmişti.

Coğrafya derslerindeki kitabi bilginin ne kadar da yavan kaldığını 2001 yılında yaşayarak idrak etmiştim.

Şiirlere konu olan, film ve kitaplara ilham kaynağı Sakarya’nın doğduğu yer, 12 yılda tarumar edilmiş. Sakarya’nın kalbine AK Partili Belediye Başkanı Metin Özen, tarafından hançer saplanmış.

Sakarya’nın yalın haline modernizasyon yada regreasyon adı altında ihanet edilmiş.

Nehrin doğduğu yer betonlarla çevrilerek havuzlara dönüştürülmüş. İçinde pislikten başka birşeyin görünmediği o havuzların etrafına konuşlandırılan hijyenik olup olmadıkları tartışılan tesisler insanın iştahını kaçırıyor. Alkolün su gibi tüketildiği, etrafa iğrenç kokular yayan tesislerle bir turizm cennetini iğfal etmişler.

Sadece Sakarya nehri mi kıymeti heba edilen? Hayır, Türkiye’de çok partili hayata geçildiğinde ilk demokrasi mitinginin yapıldığı nokta da Sakarya nehrinin doğduğu yerin etrafı.

Ancak, bugüne kadar bu alanı kullanan olmamış. İlginç değil mi?

Özellikle, AK Parti’nin Milli İradeye Saygı Mitinginin bu noktadan başlaması çok manidar olmaz mıydı?

Başbakan Erdoğan’a bu yönde bir teklif dahi gitmemiş…

Bunu düşünmeyi, planlamayı beklemenin çok büyük insafsızlık olacağını 2 hafta önce gördüm. 12 yıl önce doğallığıyla mest eden bir alanı eliyle iğrenç haline getiren bir zihniyetten ne beklenebilir ki!

Benzerleri hemen her şehirde var. Lakin, Sakarya’nın hikayesi birkaç iş bilmeze teslim edilmemeliydi.

Türkiye’de onca radikal değişimi gerçekleştiren, demokrasinin sindirilmesi için mücadele eden bir partinin mensubu Belediye Başkanı milletin ayağına sıkmamalıydı.

Çünkü, Sakarya nehri sadece doğduğu Çifteler Beldesi’ne ait değil, o Türk milletin malı. Eskişehir’den Adapazarı’na kadar uğradığı her şehrin gözdesi bir nehir.

Bir başka ilginçlik ise, bu doğa katliamını yapan Mimarlık Fakültesi mezunu olması…

  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Haber Exen | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0.362. 432 64 64 Faks : 0.362. 435 47 77